Barometr WHC: ponownie wzrósł średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne

Jak pokazuje ósma odsłona Barometru WHC, przygotowana przez Fundację Watch Health Care, Polacy czekają ok. 2,7 miesiąca na gwarantowane świadczenia zdrowotne. W odniesieniu do wartości uzyskanej w poprzedniej edycji Barometru dostrzec można wzrost kolejek o 0,2 miesiąca, natomiast porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu ub.r. (lipiec/sierpień 2013 r.) czas oczekiwania skrócił się o 0,3 miesiąca.

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najpoważniejszych problemów opieki zdrowotnej w Polsce jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów oraz bardzo długi czas oczekiwania od momentu pierwszej wizyty u lekarza do zastosowania leczenia, związany z etapowością leczenia.

Na konsultację specjalistyczną czekamy obecnie średnio 2,5 miesiąca. Jest to czas dłuży o 0,2 miesiąca w odniesieniu do poprzednio badanego okresu i identyczny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Specjalistami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: ortodonci (15,5 miesiąca), angiolodzy (7,7 miesiąca) oraz endokrynolodzy (6,5 miesiąca).

Najdłuższa kolejka dotyczy stomatologii, która po raz pierwszy wyprzedziła ortopedię i traumatologię narządu ruchu. W obu przypadkach czas ten wynosi ponad 11 miesięcy i w przypadku stomatologii jest to wartość o 2,6 miesiąca większa niż w poprzednio badanym okresie (luty/marzec 2014).

Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń w trzech dziedzinach. Są nimi: neonatologia, medycyna paliatywna oraz onkologia. We wszystkich wskazanych wyżej zakresach czas oczekiwania wynosi nieco ponad dwa tygodnie.

Pozytywną zmianę zarejestrowano w odniesieniu do świadczeń diagnostycznych. Obecnie średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,7 miesiąca, co stanowi nieznaczną poprawę w stosunku do poprzedniej wartości z lutego i marca (1,8 miesiąca) a w porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej jest krótszy o 0,6 miesiąca.

Największe ograniczenie dostępu zaobserwowano w badaniu kręgosłupa rezonansem magnetycznym, gdzie trzeba poczekać ponad pół roku. Równie długie kolejki, powyżej 4 miesięcy, czekają pacjentów ze skierowaniem na badanie bezdechu śródsennego oraz USG Doppler kończyn dolnych

Zabiegami, lub operacjami do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego (21,6 miesiąca) oraz kolanowego (38 miesięcy - dla przypadku stabilnego i 17 miesięcy - dla przypadku pilnego), zabieg usunięcia zaćmy (25,6 miesiąca) oraz z zakresu laryngologii, operacja usunięcia perlaka (10,1 miesiąca), rekonstrukcji kosteczek słuchowych (17 miesięcy) i stapedotomia (11 miesięcy).

Całokształt ograniczeń w czasie oczekiwania można dostrzec jednak dopiero poprzez zobrazowanie poszczególnych etapów leczenia jakie pacjent napotyka na swojej drodze od momentu wystąpienia pierwszych objawów, poprzez wizytę u specjalisty, właściwą diagnostykę aż do podjęcia leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH