Barometr WHC: nie skróciły się kolejki do świadczeń zdrowotnych Kolejki do specjalistów ani drgną; FOT. WHC

Najnowsze wyniki Barometru Fundacji Watch Health Care potwierdzają, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w Polsce jest od wielu lat ograniczony. Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi 2,5 miesiąca, jednak w przypadku niektórych specjalności kolejki są znacznie dłuższe.

Z powodu skrajnie długiego czasu oczekiwania, umówienie się na wizytę u endokrynologa w niektórych miastach graniczy z cudem (Wrocław - 48 miesięcy; Warszawa - 14; Kraków - 9,2; Katowice - 8 miesięcy) - informuje Fundacja WHC.

- Średni czas oczekiwania na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne nie uległ poprawie - mówi Jacek Siwiec, wiceprezes zarządu Fundacji WHC. - Kolejki do lekarzy nie zmalały - porównując rok do roku, utrzymuje się negatywny trend - dodaje Siwiec.

Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC (dane zebrane na przełomie czerwca i lipca 2016 r.) średni czas oczekiwania na pierwszorazową wizytę u endokrynologa wynosi 9,8 miesiąca, jednak w niektórych rejonach Polski dostęp jest znacznie gorszy.

Najdłuższy średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u endokrynologa odnotowano w województwie dolnośląskim (27 miesięcy), opolskim (18,4) oraz mazowieckim (13).

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami tzw. pakietu kolejkowego, świadczeniodawcy zobowiązani są do prowadzenia kolejek oczekujących na wizyty pierwszorazowe, a dla pacjentów kontynuujących leczenie, termin kolejnej wizyty powinien ustalić lekarz.

Barometr WHC pokazuje jednak, że w wielu przychodniach prowadzone są dwie odrębne kolejki: na wizytę pierwszorazową oraz na wizytę w ramach kontynuacji leczenia.

Oprócz endokrynologii największe bariery napotykają pacjenci oczekujący na wizytę do: ortodonty (11,8 mies.); angiologa (7,1); kardiologa (7,1 mies.); immunologa (5,9 mies.); urologa (4,8 mies.).

Pełny raport Fundacji WHC wraz z szczegółową analizą zebranych danych: www.korektorzdrowia.pl/barometr

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH