Balicki: Polska nie wdrożyła unijnych strategii bezpieczeństwa pacjenta

B. minister zdrowia Marek Balicki (SLD) ocenił, że szef resortu zdrowia nie jest odpowiedzialny za przypadek śmierci bliźniąt we Włocławku, odpowiada jednak za brak działań, by takich sytuacji było mniej. Podkreślił, że Polska nie wdrożyła jeszcze unijnych strategii bezpieczeństwa pacjenta.

- Nie znamy szczegółów, to wyjaśnią kontrole, ale wiele wskazuje na to, że dramat we Włocławku to odpowiedzialność miejscowych lekarzy miejscowego szpitala, że za ten konkretny przypadek nie ponosi odpowiedzialności minister zdrowia - mówił na niedzielnej konferencji Balicki. Według niego szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz ponosi jednak "inną, większą odpowiedzialność za to, co zrobił albo czego nie zrobił, aby takich dramatycznych sytuacji było jak najmniej".

W szpitalu we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) zmarła para nienarodzonych bliźniąt. Według ojca dzieci w placówce doszło do zaniedbań. W sobotę Ministerstwo Zdrowia zleciło skontrolowanie szpitala. Wyjaśnianiem sprawy zajmują się konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, a także konsultanci wojewódzcy w dziedzinie neonatologii, ginekologii i radiologii; dodatkową kontrolę przeprowadzają także NFZ i wojewoda. Sprawę ma zbadać też prokuratura.

Jak podkreślił w niedzielę Balicki, Polska do tej pory nie wdrożyła rekomendacji Rady Europy z 2006 r. dotyczących bezpieczeństwa pacjentów; w dokumencie zalecano m.in. utworzenie systemu analizy błędów. - Chodzi o raportowanie błędów czy takich sytuacji, które mogłyby się skończyć dramatycznie, ale w ostatniej chwili udało się temu zaradzić - zaznaczył Balicki.

Balicki zaznaczył też, że Polska jest jednym z dwóch krajów członkowskich, które nie przyjęły unijnej strategii ws. bezpieczeństwa pacjentów. Drugim krajem jest Cypr. - Brak podjęcia działań na poziomie ogólnokrajowym obciąża ministra Arłukowicza - powiedział Balicki.

Balicki zaapelował też o powrót do koncepcji "białego szczytu". - Będziemy namawiać wszystkie partie polityczne i organizacje społeczne reprezentujące pacjentów, m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, do "białego szczytu", aby podsumować, co udało się zrobić, a co przepadło w ministerialnych gabinetach od ostatniego spotkania w 2008 r. - mówił Balicki.

- Mamy 15 lat funkcjonowania systemu opartego na kontraktach, na procedurach, na tym, że pacjent jest świadczeniobiorcą, a nie pacjentem, szpital jest świadczeniodawcą, a nie szpitalem. Jest najwyższy czas na wyciągnięcie wniosków, na zastanowienie, co się stało, że o 30 mld zł zwiększyły się wydatki na NFZ, a jednocześnie wydłużyły się kolejki - tłumaczył były minister zdrowia.

Obecny na konferencji sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski zadeklarował, że jego klub poprze wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Sejm ma się nim zająć w czwartek (23 stycznia). Według wcześniejszych deklaracji ministra ma bronić koalicja rządząca, za odwołaniem będzie cała opozycja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH