Badanie: chorzy na SM pracują, często mimo niepełnosprawności Chorzy na SM pracują, często mimo niepełnosprawności. Fot. Archiwum

Ponad połowa chorych na stwardnienie rozsiane (SM) pracuje zawodowo, niezależnie od posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności - wynika z badania, które przeprowadzono na przełomie 2015 i 2016 r. na potrzeby kampanii "SM - Walcz o siebie!".

Skuteczne leczenie może powstrzymać postęp choroby i utrzymać chorych na rynku pracy - przekonują autorzy raportu, który podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na grupie niemal 400 osób chorych na SM w wieku 18 i więcej lat. Połowę badanej grupy stanowiły osoby z wykształceniem wyższym, 37 proc. miało wykształcenie średnie, 10 proc. zawodowe, 2 proc. ukończyło gimnazjum, a 1 proc. miało wykształcenie podstawowe. 55 proc. pacjentów chorowała na SM od 6 lat lub dłużej (średnio od 9 lat).

Badanie wykazało, że 55 proc. chorych na SM pracuje zawodowo - 45 proc. na pełen etat, 5 proc. na pół etatu i 5 proc. na umowę. Odsetek niepracujących wynosi 17 proc., 26 proc. jest na rencie, a 2 proc. na emeryturze. Aż 71 proc. osób z badanej grupy miało orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy. Co ważne, odsetek niepracujących w grupie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności był tylko nieznacznie wyższy od tego, jaki stwierdzono wśród osób bez orzeczenia o niepełnosprawności. W pierwszym przypadku nie pracowało 25 proc. osób, a w drugim 20 proc.

Zdaniem pomysłodawczyni kampanii "SM - Walcz o siebie!" Maliny Wieczorek uzyskane dane stoją w opozycji do stereotypu, zgodnie z którym osoby ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym automatycznie rezygnują z pracy i zaczynają pobierać rentę.

- Z naszych badań wynika, że większość chorych na SM pracuje mimo orzeczenia o niepełnosprawności, zatem płacą podatki i przynoszą dochód dla państwa - skomentowała dla PAP Malina Wieczorek.

Założycielka Domu Badawczego Maison dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego oceniła, że wyniki te pokazują ogromną determinację osób chorych, by żyć możliwie normalnie i nie pozwolić chorobie zawładnąć swoim życiem. Według niej potwierdziły to też wcześniejsze badania wśród osób chorych, pokazujące jak istotnym elementem ich życia jest praca.

- Praca motywuje do walki z chorobą, dostarcza powodu, by wstać z łóżka, walczyć ze zmęczeniem i zniechęceniem. Ponadto daje poczucie samodzielności i niezależności, bardzo ważnej dla chorych - powiedziała Maison. Przedłuża też okres sprawności i relatywnie dobrego samopoczucia - dlatego osoby chore na SM chcą pracować jak najdłużej, pomimo wszelkich przeciwności, do których zalicza się także niedogodności związane z terapią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH