Badania: w kraju papierosy pali 28 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet Fot. archiwum

Palenie tytoniu pozostaje nadal największym problemem zdrowotnym w Polsce. Co roku ponad 50 tys. Polaków umiera z powodu chorób, które są efektem palenia, z czego 25 tys. z powodu nowotworów złośliwych - alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu.

Ów dzień jest obchodzony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 31 maja. W tym roku WHO koncentruje się na nielegalnym handlu wyrobami tytoniowymi. Organizacja ocenia, że 6-10 proc. papierosów na rynku pochodzi z nielegalnego obrotu.

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej przemyt wyrobów tytoniowych kosztuje państwa członkowskie UE ponad 10 miliardów euro, wskutek utraconego podatku akcyzowego i wpływów z opłat celnych.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w piątek (29 maja) w Warszawie w Ministerstwie Zdrowia dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce zaznaczyła, że przemyt papierosów jest nie tylko problemem natury ekonomicznej, ale także problemem zdrowotnym.

- Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi przyczynia się do większej dostępności tytoniu na rynku. Dotyczy to szczególnie osób młodych i mniej zamożnych, dla których cena papierosów jest pewną barierą - tłumaczyła. Papierosy przemycane, bez podatku akcyzowego, są tańsze, a przez to są bardziej dostępne dla tych osób, których nie byłoby na nie stać.

Miśkiewicz przypomniała, że region europejski jest liderem, jeśli chodzi o palenie tytoniu - pali tu najwyższy odsetek osób i notuje się największy odsetek zgonów z tego powodu.

Jednocześnie jest to również region, który ma największe sukcesy pod względem wykrywania nielegalnego przemytu - aż 95 proc. wszystkich skonfiskowanych papierosów dokonuje się w krajach europejskiego regionu WHO.

- To oznacza, że dzięki systematycznym i zorganizowanym działaniom można zatrzymać nielegalny obrót papierosami, a przez to ograniczyć do nich dostęp - oceniła Miśkiewicz. Zaznaczyła też, że wbrew argumentom podnoszonym przez koncerny tytoniowe nie ma dowodów na to, że podniesienie cen papierosów nasila przemyt i obniża wpływy do budżetu z akcyzy.

Krzysztof Przewoźniak z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie przytoczył wyniki analizy danych francuskich, która wykazała, że systematyczny wzrost cen papierosów we Francji w ciągu ostatnich 15 lat bardzo szybko przyczynił się do spadku konsumpcji papierosów, a po pewnym okresie odnotowano także spadek zachorowań na nowotwory złośliwe płuca.

Zdaniem Przewoźniaka przykład francuski pokazuje, że instrumenty ekonomiczne mają bardzo poważny wpływ na epidemię raka płuca, który jest wciąż najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie i w Polsce. Co więcej, w ostatnich latach stał się on główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych wśród polskich kobiet, wyprzedzając przy tym raka piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH