Badania przesiewowe pod kątem HCV w 12 miastach Badania przesiewowe pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C. Fot.Archiwum

4 tys. osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C. Akcję pod hasłem "Zbadaj się! Bądź świadomy!" w 12 miastach organizuje we wtorek (28 lipca) katowicka Fundacja "Gwiazda Nadziei".

Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób. Wobec faktu, że już co 12 osoba na świecie jest zakażona jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

- Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań - powiedziała w środę (22 lipca) Barbara Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.

- Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych - dodała.

Szacuje się, że Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV. Jednak dotychczas jedynie 30 tys. spośród nich zostało zdiagnozowanych.

Tymczasem do zakażenia może dojść bardzo łatwo, ponieważ wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi, jaki może mieć miejsce w codziennych sytuacjach, jak używanie nieodpowiednio wysterylizowanych przyrządów higienicznych typu cążki, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów. Inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje możemy spotkać chociażby w gabinetach kosmetycznych podczas poddawania się drobnym zabiegom kosmetycznym, jak tatuaż, manicure czy przekłuwanie uszu.

Badanie będzie można wykonać w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie, w wybranych punktach pobrań Diagnostyka, bez uprzedniej rejestracji. Badanie nie wymaga też szczególnych, wcześniejszych przygotowań.

Ustanowiony w 2010 roku Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństw i zwrócenie uwagi na problemy, wynikające z rosnącej liczby zakażonych.

Fundacja "Gwiazda Nadziei" powstała w 2007 r. w Katowicach. Jako członek World Hepatitis Alliance (WHA) oraz European Liver Patients Associations - międzynarodowych organizacji pozarządowych, zrzeszających pacjentów z zapaleniami wątroby typu B i C na całym świecie, Fundacja "Gwiazda Nadziei" jest od kilku lat organizatorem Światowego Dnia WZW w Polsce. Wraz z partnerami Koalicji Hepatologicznej zajmuje się poszerzaniem wiedzy na temat HBV i HCV, które mogą prowadzić do marskości i raka wątroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH