Badania: biedniejsi i mniej wykształceni Amerykanie żyją krócej

Zróżnicowania i podziały społeczne w USA pogłębiają się - najnowsze badania wskazują, że rośnie różnica przeciętnej długości życia między Amerykanami wykształconymi i zamożnymi, a biedniejszymi bez średniego wykształcenia.

Z badań przeprowadzonych przez S. Jaya Olshansky'ego, profesora zdrowia publicznego na Uniwersytecie Illinois w Chicago wynika, że biali obywatele USA bez dyplomu szkoły średniej przeciętnie żyją obecnie nawet krócej niż około 20 lat temu.

Dotyczy to szczególnie białych kobiet bez średniego wykształcenia. Ich przeciętna długość życia wynosi obecnie 73,5 lat, podczas gdy kobiet z dyplomem wyższej uczelni - 83,9 lat. W wypadku białych mężczyzn rozpiętość jest jeszcze wyższa: najmniej wykształceni żyją średnio tylko 67,5 lat, natomiast mężczyźni z wyższym wykształceniem - 80,4 lat.

Jak napisał piątkowy "New York Times", który zdał relację z badań, naukowcy wskazują na prawdopodobne przyczyny tego zróżnicowania. Możliwe wyjaśnienia to: coraz liczniejsze przypadki przedawkowania leków przez młodych ludzi bez średniego wykształcenia, palenie papierosów przez mniej wykształcone kobiety i epidemia otyłości w tych warstwach społecznych.

Jako przyczynę wymienia się też rosnącą liczbę Amerykanów bez ubezpieczenia zdrowotnego. Są to zwykle ludzie ubożsi, bez pracy albo pracujący w małych firmach bądź na własny rachunek; tych ostatnich często nie stać na wykupienie coraz droższych ubezpieczeń na rynku prywatnym. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH