BCC wzywa do dyskusji dotyczącej finansowania ochrony zdrowia

Zdaniem BCC jest już najwyższy czas by pilnie podjąć szeroką dyskusję dotyczącą modelu finansowania naszego systemu ochrony zdrowia bowiem ten obecny jest niewydolny i należy go zmienić. Takie wnioski nasuwa, między innymi, analiza budżetu NFZ na 2015 r.

W opinii Anny Janczewskiej-Radwan z BCC budżet nie zapewnia środków na wdrożenie i przeprowadzenie zmian z pakietu onkologicznego i kolejkowego, nie pozwala na realizację celów strategicznych nakreślonych przez rząd w tzw. Policy Paper oraz nie odpowiada wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.

"Nasz niepokój, szczególnie, budzi spadek nakładów w 2015 roku w stosunku do budżetu 2014 na: opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (-9,49%), rehabilitację (-5,10%), refundację (-4,58%), świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (-3,31%), lecznictwo uzdrowiskowe (-2,30%), chemioterapię (-1,19%), ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (-0,6%)" - czytamy w opinii BCC.

Jak podkreśla BCC od 2008 roku nie zmieniona została stawka kapitacyjna dla podstawowej opieki zdrowotnej, która nadal wynosi tylko 8 zł, a zapowiadane przez prezesa NFZ w 2012 r. zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej niestety nie zostały do tej pory wprowadzone.

Zdaniem BCC, analiza budżetu NFZ nasuwa się również pytanie o zasadność wzrostu kosztów administracyjnych NFZ o 4 mln zł, szczególnie w sytuacji, gdy od 1 stycznia 2015 r. AOTM przejmuje wycenę procedur, zgodnie z przygotowanymi pakietami ustaw.

Jak postuluje Anna Janczewska Radwan z Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wskazane byłoby, aby w trakcie cyklu spotkań ekspertów ochrony zdrowia, ponad partyjnymi podziałami i interesami, rozważyć wszelkie możliwe formy zapewnienia niezbędnych środków na ochronę zdrowia, które będą gwarantowały jego wydolność, osiąganie planowanych celów strategicznych, szczególnie w związku z wyzwaniami, jakie stawia ochronie zdrowia problem starzejącego się społeczeństwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH