BCC rekomenduje zmiany w ustawie refundacyjnej

Przedsiębiorcy z Komisji Farmaceutycznej BCC apelują do Ministra Zdrowia o pilne uregulowanie problematycznych kwestii w formie komunikatów i możliwie jak najszybszą nowelizację ustawy refundacyjnej, nadającą moc prawa powszechnie obowiązującego.

Według BCC, do najpilniejszych spraw należy zmiana metodologii określania limitów - wprowadzenie przejrzystych reguł tworzenia list refundacyjnych. Ceny uwzględniane podczas negocjacji powinny być cenami sprzed trzech miesięcy, limity powinny być wyznaczane bez uwzględnienia marży aptecznej, która winna być dodawana dla każdego leku z osobna, a grupy limitowe winny być tworzone z uwzględnieniem realnej substytucji leków w aptece.

Zdaniem BCC, ze względu na ruchome limity ograniczające wsparcie finansowe dla pacjentów ze strony NFZ nieprzewidywalne są dopłaty pacjenta do ceny leków. Z punktu widzenia przebiegu terapii, zmiany leków co dwa miesiące są niedopuszczalne. Tymczasem lekarze muszą śledzić poziomy odpłatności na wykazach i zmieniać terapie w związku ze wzrostem ceny leków z obwieszczenia na obwieszczenie. Aptekarze mają problemy z wydawaniem zamienników, a zagubiony pacjent nie wie czym i za ile będzie leczony w kolejnym miesiącu.

BCC postuluje też ograniczenie zakazu reklamy aptek - w jego ocenie programy lojalnościowe z wykluczeniem sprzedaży leków refundowanych i reklama produktów innych niż wydawane z przepisu lekarza powinny być dopuszczalne.

W opinii ekspertów organizacji, zakaz reklamy aptek zawarty w ustawie refundacyjnej jest niezasadny, bowiem jego ratio legis jest sprzeczne z innymi ustawami oraz z Konstytucją. Jest to zakaz nieproporcjonalny i antykonsumencki. Dodatkowo zaostrzając przepisy refundacyjne, resort zdrowia wbrew ogólnoeuropejskim tendencjom, nie pozwala aptekom konkurować w zakresie obrotu produktami innymi niż wydawane na receptę. Z jednej strony deregulacji poddaje się kilkadziesiąt objętych do tej pory licencjonowaniem zawodów, z drugiej - przeregulowuje się zawód farmaceuty na wniosek samorządu aptekarskiego.

W ocenie BCC istotne jest również umożliwienie szpitalom zakupu każdego leku refundowanego za jego cenę, nie za kwotę w wysokości limitu finansowania.

"Ustawa refundacyjna zmusza szpitale do zakupu leków po cenie nieprzewyższającej wysokości limitu finansowania, nie zaś za urzędową cenę zbytu danego leku. O ile rozwiązanie takie dopuszczalne byłoby w ramach produktów zawierających tę samą substancję, o tyle przy szerokiej koncepcji grup limitowych przyjętej przez resort, jest to niedopuszczalne z uwagi na konstytucyjne prawa pacjentów, którym każdy lek refundowany należy się w szpitalu za darmo jako świadczenie gwarantowane" - podkreśla BCC. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH