BCC: propozycje ministra zdrowia wciąż bez odważnych reform

Zapowiadane zmiany zawarte w tzw. pakiecie onkologicznym i kolejkowym przedstawione przez ministra zdrowia uznajemy za krok w dobrym kierunku - uznało Business Centre Club.

Pozytywna ocena dotyczy szczególnie zniesienia limitów w onkologii i koordynacji leczenia onkologicznego, wydłużenia umów NFZ z lekarzami, przychodniami i szpitalami (także przychodniami przyszpitalnymi), rozszerzenia możliwości diagnostyki dla lekarzy rodzinnych i wprowadzenia tzw. porady recepturowej.

''Jednakże bez określenia szczegółowych zmian systemu finansowania, zapewniającego spójność poszczególnych filarów, trudno ocenić ich realność i skuteczność. Dlatego też, nadal tak ważnym zadaniem dla Ministerstwa Zdrowia jest przygotowanie wizji naszego systemu ochrony zdrowia, która określi docelowy model jego funkcjonowania i drogi dochodzenia do niego'' - pisze w oświadczeniu BCC.

W ocenie BCC, bez zapewnienia dodatkowych środków finansowych tej reformy nie da się skutecznie przeprowadzić, a zamiast skrócenia kolejek nastąpi jedynie ich przeniesienie od jednego lekarza do drugiego.

''Kolejki to symbol nieefektywnego wykorzystania nakładów na ochronę zdrowia, a walka z nimi może przynieść realne oszczędności'' - czytamy.

Business Centre Club oczekuje od ministra zdrowia pilnego przedstawienia do konsultacji społecznych szczegółowych regulacji prawnych i zapewnienia w pracach legislacyjnych udziału organizacji przedsiębiorców oraz zaprezentowania koncepcji spójnej wizji naszego systemu ochrony zdrowia.

Deklaruje także udział ekspertów BCC w dalszych pracach na szczeblu resortowym jak i parlamentarnym nad skutecznym wdrożeniem zapowiadanych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH