BCC: plusy i minusy dla ministra zdrowia Anna Janczewska-Radwan. Fot. PTWP

W piątek (30 czerwca) odbyło się posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni, think tanku BCC. Podsumowano działania rządu w II kwartale oraz przedstawiono rekomendacje na drugie półrocze. Na temat ochrony zdrowia opinie i uwagi przedstawiła Anna Janczewska-Radwan.

Wśród działań, jakie powinien podjąć rząd w obszarze zdrowia wymieniła m.in.: przyśpieszenie prac nad wdrażaniem ustawy o zdrowiu publicznym i zatwierdzeniem Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020; powołanie profesjonalnego zespołu ds. mediacji społecznej, który w konfliktowych sytuacjach włączany byłby automatycznie do rozwiazywania wszelkiego rodzaju konfliktów społecznych; przedstawienie przez MZ mapy drogowej wszystkich zapowiadanych od dłuższego czasu zmian systemowych w ochronie zdrowia, w tym: sposobu finansowania i dochodzenia do zapowiadanych wydatków publicznych na poziomie 6 % PKB i uregulowań wynagrodzeń dotyczących wszystkich grup zawodowych.

Zdaniem Anny Janczewskiej-Radwan, działania, które zasługują na aprobatę to np.: koordynacja prac związanych z informatyzacją ochrony zdrowia na poziomie resortu cyfryzacji, rozwoju i zdrowia; stworzenie Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ); powołanie zespołu do spraw uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych; zniesienie nowelizacją ustawy o działalności leczniczej obowiązku ubezpieczenia się szpitali z tytułu zdarzeń medycznych

Jako zagrożenia dla gospodarki i przedsiębiorców wymieniono: zmiany w ustawie o działalności leczniczej, dotyczące zakazu zbywania akcji i udziałów przez skomercjalizowane podmioty, zakazu wypłacania dywidendy w spółkach, w których ponad 51% akcji lub udziałów ma Skarb Państwa oraz pokrywania we własnym zakresie lub przez podmiot założycielski ujemnego wyniku finansowego tych placówek; projekt ustawy o refundacji wyrobów medycznych, który wzoruje się na zasadach refundacji leków z limitami cenowymi oraz sztywnymi marżami, mimo iż leki i wyroby medyczne to zasadniczo różne kategorie produktów.

Anna Janczewska-Radwan jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, właścicielką firmy Medim i założycielką Polskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm. W Business Centre Club jest ekspertem ds. służby zdrowia i ministrem ds. systemu ochrony zdrowia think tanku BCC, nazywanym Gospodarczym Gabinetem Cieni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH