BCC: pakietowi zdrowotnemu brakuje przejrzystości

Konwent Business Centre Club zwraca uwagę na mankamenty w pakiecie projektów ustaw mających reformować naszą ochronę zdrowia.

Zdaniem BCC, w pakiecie ustaw przede wszystkim brakuje przejrzystości w formułowaniu zapisów poszczególnych dokumentów. Szczególnie dotyczy to ustawy o działalności leczniczej, gdzie niedokładnie przedstawione są opisy różnych rodzajów form organizacyjnych w jakich mają działać podmioty świadczące usługi medyczne.

Zdaniem organizacji, należałoby również wyraźnie sprecyzować niektóre pojęcia, jak choćby „zagrożenie życia lub zdrowia”, nad którym to zagadnieniem debatują dziś sądy wszystkich instancji.

„Kolejnym – zasadniczym – mankamentem proponowanych przepisów jest odstępstwo od uznanej ustawowo zasady odpowiedzialności za funkcjonowanie opieki zdrowotnej  przez samorząd, który zresztą jest najczęściej właścicielem zakładów opieki zdrowotnej i przejęcie odpowiedzialności za nią przez administrację rządową” – pisze Konwent BCC.

Ten problem, zdaniem organizacji, jest wyraźnie widoczny w zapisach mówiących o wymaganej zgodzie administracji rządowej, a więc wojewody czy ministra zdrowia, w przypadku tworzenia, zamykania lub kontroli ZOZ-ów na danym terenie.

Nie do końca rozwiązano również – w opinii BCC – kwestię płatności za usługi medyczne świadczone bezdomnym i cudzoziemcom.            

Więcej:   www.bcc.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH