BCC ocenił działania rządu w ochronie zdrowia Fot. Archiwum RZ

Business Centre Club ocenił działania rządu w II kwartale br. W skali od 0 do 5 rząd Ewy Kopacz uzyskał 3 punkty. Samą premier oceniono na 4 punkty. Za ochronę zdrowia eksperci BCC przyznali 3,5 pkt.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC, który w poniedziałek (29 czerwca) dokonał oceny działań rządu w II kwartale, to think tank powstały w kwietniu 2012 r. w celu inspirowania i monitorowania prac resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. Ministrem ds. systemu ochrony zdrowia Gabinetu Cieni BCC jest Anna Janczewska-Radwan, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Jak czytamy w przysłanym nam raporcie nt. ochrony zdrowia, cztery miesiące, jakie pozostały do końca kadencji rządu to mało i dużo. ”Wierzymy, że dla Pana Profesora będzie to wystarczający czas, by doprowadzić do uchwalenia ustawy o zdrowiu publicznym, oraz przedstawić propozycje nowelizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego” - uważają eksperci Business Centre Club.

Wśród działań, które zasługują na aprobatę, BCC wymienia:

• Przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych projektu ustawy o zdrowiu publicznym (w ich wyniku uwzględniono w nowym projekcie, m.in. postulat BCC o przedstawicielach organizacji pracodawców, którzy mają zasiadać w Radzie ds. zdrowia publicznego).
• Uchwalenie przez Sejmu ustawy o leczeniu niepłodności.
• Skuteczne negocjacje z Brukselą i przyznanie Polsce 12 mld zł na ochronę zdrowia.
• Zapowiedź przygotowania programu działań rządu z zakresu ochrony zdrowia.
• Otwarcie Ministerstwa Zdrowia na rozmowy ze środowiskiem pielęgniarek i położnych w sprawie warunków pracy i płacy i zapowiedź zróżnicowanych podwyżek.
• Deklaracja utworzenia w MZ wydziału polityki senioralnej, którego zadaniem będzie wdrażanie działań związanych ze zdrowiem osób starszych.
• Konsekwentna realizacja programu zdrowotnego in vitro.
• Przygotowanie i przekazanie do konsultacji społecznych projektów rozporządzeń dotyczących zmian w realizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego.
• Podpisanie rozporządzenia w sprawie ustalania i uiszczania opłat związanych z dopuszczeniem do obrotu produktu leczniczego, które zmniejsza obciążenia finansowe przedsiębiorców, wyrównując opłaty do poziomu europejskiego.
• Zapowiedź powołania Rady Refundacyjnej jako platformy do dyskusji pomiędzy branżą farmaceutyczną i medyczną a ministrem zdrowia.
• Rozszerzanie listy leków refundowanych, stosowanych w leczeniu onkologicznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH