Business Centre Club, zrzeszający pracodawców prywatnych, wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o rozważnie skierowania ustawy o refundacji leków do Trybunału Konstytucyjnego.

BCC wskazał, że nowa lista  leków refundowanych, która zacznie obowiązywać z początkiem stycznia 2012 r. tj. z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, została wydana zbyt późno.

Dodatkowo ''lista refundowanych leków może okazać się nie ostateczną, ze względu na 14-dniowy okres odwołania zainteresowanych podmiotów od wydanych decyzji. Stwarza to nie tylko chaos, ale przede wszystkim znaczne utrudnienia dla producentów, hurtowników, aptekarzy i lekarzy, a w konsekwencji dla pacjentów''.
 
Organizacja zrzeszająca pracodawców podkreśla też, że w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą refundacyjną wskazywała, że obwieszczenie nie może być traktowane jako źródło powszechnie obowiązującego prawa i stanowić podstawy do nakładania nowych obowiązków na apteki, ani też precyzowania uprawnień dla pacjentów.

''Przyjęcie formuły obwieszczenia należy uznać za niezgodne z Konstytucją (art.31 ust.3 w zw. z art. 68 ust 1 i 2), bowiem przekracza delegację ustawową wynikającą z ustawy refundacyjnej'' - pisze BCC. W opinii organizacji, to zagadnienie prawne również powinno zostać rozpatrzone przez Trybunał Konstytucyjny.

Jak zaznacza Business Centre Club, w opinii ekspertów na nowej liście refundacyjnej znajdują  się wyłącznie leki objęte obrotem aptecznym. Brakuje na niej leków z „programów zdrowotnych”  i chemioterapii.

''Potwierdza to niestety opinie ekspertów BCC, że błędne rozwiązanie przyjęte w ustawie refundacyjnej - ustalenie górnej granicy budżetu jaki może być przeznaczany na refundację leków - skutkuje tym, że zakres wydatków refundacyjnych nie jest uzależniony od realnych potrzeb pacjentów, lecz od sztywno określonej w ustawie bariery finansowej'' - czytamy w komentarzu BCC do nowej listy leków refundowanych oraz ustawy refundacyjnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH