BCC: brakuje ośrodków kompleksowego leczenia hemofilii

Opieka nad chorymi na hemofilię, pomimo poczynionych postępów, jest w Polsce wciąż na niższym poziomie niż w innych krajach europejskich - uważają eksperci BCC.

"(...) Konieczne jest zorganizowanie referencyjnych ośrodków leczenia hemofilii, które umożliwią zapewnienie kompleksowej, wielospecjalistycznej opieki pacjentom z dostępem do hematologa, ortopedy, chirurga, rehabilitanta, stomatologa, psychologa, a także przeszkolonej w tym zakresie pielęgniarki i specjalistycznych laboratoriów diagnozujących krzepnięcie krwi" - uważa Zenon Wasilewski, ekspert BCC.

Brak takich ośrodków nie gwarantuje chorym odpowiedniej rehabilitacji. Ich tworzenie zaleca Parlament Europejski i są one standardem w wielu krajach Unii Europejskiej.

Zdaniem BCC, Polska powinna preferować system irlandzki, zapewniający chorym na hemofilię leczenie w ośrodkach kompleksowej opieki i ośrodkach regionalnych.

"System ten gwarantuje pacjentom dostęp do koncentratów rekombinowanych czynników krzepnięcia krwi z dostarczaniem ich do domu; w pełnym zakresie profilaktykę krwawień; możliwość stosowania optymalnych form leczenia" - wylicza ekspert.

W jego opinii, najważniejsze jest zapewnienie deklarowanych w programie środków finansowych w budżecie państwa oraz w planie finansowym NFZ.

Konsekwencją ograniczania finansowania Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-18, może być dalszy brak profilaktyki dla chorych z ciężką postacią choroby von Wilebranda typu 3, prowadzącej w konsekwencji do kalectwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH