Arłukowicz odpowiada na postulaty związków zawodowych

Nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy; nie ma przesłanek do ograniczania samorządów w zbywaniu udziałów przekształconych szpitali - napisał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w odpowiedzi na związkowe postulaty.

Trzy centrale związkowe podczas wrześniowego protestu skierowały postulaty do ośmiu ministerstw: skarbu, gospodarki, sprawiedliwości, transportu, zdrowia, pracy, edukacji narodowej i spraw wewnętrznych. Na stronach internetowych OPZZ opublikowano odpowiedzi tych resortów.

Arłukowicz zaznaczył, że ponieważ głównym źródłem finansowania ochrony zdrowia są składki na ubezpieczenie zdrowotne, to przy niezmienionej sytuacji gospodarczej kraju nie można zwiększyć przychodów NFZ bez zwiększenia składki zdrowotnej. Ocenił, że wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy powinien nastąpić wzrost środków ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Podkreślił także, że koszty świadczeń NFZ wzrosły (przy niezmienionej składce) z blisko 40 mld zł w 2007 r. do blisko 60 mld zł w 2012 r.

Minister odniósł się także do postulatu zmniejszenia współpłacenia za leki refundowane. Arłukowicz podkreślił, że zmiany dopłat pacjenta, a w szczególności podwyżki, "wynikają w zdecydowanej większości nie ze wzrostów cen leków refundowanych, lecz następują w wyniku objęcia refundacją nowych leków, będących odpowiednikami produktów refundowanych". Zaznaczył, że odpowiedniki są tańsze, co prowadzi do obniżenia limitów finansowania.

Arłukowicz podkreślił, że prace zmierzające do obniżenia cen leków refundowanych są prowadzone na bieżąco m.in. poprzez negocjacje z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego. "Dzięki prowadzonym negocjacjom ceny produktów leczniczych w Polsce należą do najniższych w Europie" - ocenił minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia, odpowiadając na postulat związków dotyczący "zahamowania procesu przekształceń własnościowych", podkreślił, że prawo do przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe daje podmiotom tworzącym (w większości są to samorządy) ustawa o działalności leczniczej. Zaznaczył, że nie istnieją żadne przesłanki do ograniczenia ustawowego samorządów w zbywaniu udziałów lub akcji spółek innym podmiotom. Zastrzegł jednak, że władze publiczne podejmując decyzje w sprawach przekształceń, powinny kierować się interesem publicznym i ponoszą za to odpowiedzialność cywilną, karną i polityczną.

Minister odniósł się także do postulatu związków zawodowych "zagwarantowania państwowego charakteru" i "właściwego finansowania" Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH