Arłukowicz o rządowym projekcie ustawy o leczeniu niepłodności

W Polsce półtora miliona par boryka się z problemem niepłodności. Jednocześnie jesteśmy ostatnim krajem w Europie, który nie ma przepisów regulujących procedurę in vitro - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w Sejmie.

Szef resortu zdrowia rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia efektów wprowadzonego w 2013 r. Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Do programu od początku jego istnienia zarejestrowało się 19 tys., a 14 tys. par jest w trakcie leczenia. W czasie trwania rządowego programu urodziło się ponad 1650 dzieci.

- Pierwszym krokiem było finansowanie zabiegów in vitro ze środków publicznych. Drugim było wprowadzenie od 1 lipca 2014 r. na listy leków refundowanych leków stosowanych w metodzie in vitro. Obecnie jest to 14 leków, w tym kilka w cenie 3,2 zł dla pacjenta. Dzisiaj stawiamy krok trzeci. Prezentuję rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności - powiedział minister Arłukowicz.

Wskazał, że projekt jest kompromisem eksperckim, merytorycznym, medycznym i etyczno-moralnym.

- Podstawą jest to, że ustawa regulująca leczenie niepłodności w Polsce proponuje kompleksowe objęcie leczeniem niepłodnych par, ale nie zmusza nikogo do stosowania tej czy innej metody. Ta ustawa stwarza warunki wyboru. Opisaliśmy w niej dokładnie cały proces diagnozy w przypadku niepłodności, ale także wszystkie metody leczenie stosowane w tej chorobie. Opisaliśmy także bardzo dokładnie zasady ochrony zarodków, komórek rozrodczych i dzieci rodzących się dzięki tej metodzie oraz ich rodziców - wymieniał szef resortu zdrowia.

Dodał też, że ustawa wskazuje wyraźnie zadania władz publicznych w dostępie do tej metody, w ocenie jej jakości i ochronie tych, którzy poddawani są leczeniu niepłodności.

- Przygotowaliśmy przepisy, które są zgodne z konwencją ochrony praw człowieka i godności ludzkiej. Zadbaliśmy o to, żeby przepisy europejskie znalazły odzwierciedlenie w polskim prawie. Wartości moralno-etyczne także znalazły się w przepisach - powiedział Arłukowicz.

Zapowiedział, że w Polsce powstaną centra leczenia niepłodności - kompleksowe ośrodki, które będą zajmowały się diagnozą, leczeniem i badaniami naukowymi. Będą one musiały prowadzić działalność naukowo-badawczą, gwarantować swobodny dostęp do każdej z metod leczenia niepłodności i dysponować bankiem komórek rozrodczych i zarodków. Centrum będzie musiało uzyskać akredytację Ministerstwa Zdrowia.

- Przedstawiamy także przepisy, które mówią, że każdy ośrodek leczenia niepłodności w Polsce, który stosuje metodę in vitro, każdy bank komórek rozrodczych i zarodków i każdy ośrodek, który szkoli kadrę, która pracuje w tego typu placówkach, musi mieć specjalny certyfikat i być poddany specjalnym procedurom kontrolnym - mówił Arłukowicz.

Wskazał, że ustawa opisuje bardzo dokładnie leczenie niepłodności od poradnictwa medycznego poprzez proces diagnozy, leczenia metodami farmakologicznymi, chirurgicznymi - na metodzie in vitro kończąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH