Arłukowicz o pakiecie kolejkowym: w najbliższych tygodniach prace w parlamencie

Chcielibyśmy w najbliższych tygodniach przeprowadzić projekty z pakietu kolejkowego i onkologicznego przez prace parlamentarne - powiedział minister zdrowia.

Bartosz Arłukowicz dodał, że po konsultacjach projekty konsumują część uwag, ale z zachowaniem zasadniczej linii zmian.

We wtorek (10 czerwca) projektami nowelizacji ustaw o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej ma zająć się Rada Ministrów, a następnie trafią one do Sejmu.

- Jesteśmy po Komitecie Stałym Rady Ministrów, konsultacjach wewnątrzresortowych, zewnętrznych, przygotowaliśmy materiały, nad którymi pochyli się rząd, a potem wszystko w rękach parlamentu - powiedział minister zdrowia.

Pytany o przebieg konsultacji społecznych zapewnił, że resort "bardzo uważnie wczytywał się we wszystkie uwagi, dlatego że zmiany są głębokie i systemowe".

- Po konsultacjach powstał projekt, który konsumuje część propozycji padających ze strony różnych środowisk, ale utrzymując całą linię sensu tych zmian, czyli skrócenie kolejek, ułatwienie procedur dla pacjentów i dla lekarzy oraz zniesienie limitów w onkologii i przyspieszenie terapii onkologicznej, ale z gwarancją terminowości i jakości - powiedział Arłukowicz.

Ocenił, że projekty nie odbiegają znacząco od pierwotnie proponowanych rozwiązań.

- Same projekty powstawały przy współpracy ze środowiskami, więc jakiś fundamentalnych i kluczowych zmian nie wprowadziliśmy - dodał.

Zdeklarował też, że podjęte zostaną starania, by przeprowadzić projekty bardzo sprawnie.

- Chcielibyśmy przeprowadzić te projekty przez prace parlamentarne w ciągu najbliższych tygodni. Aby ustawy mogły wejść w życie od 2015 r., resort też musi mieć czas na przygotowanie projektów rozporządzeń, a NFZ produktów finansowych i projektów zarządzeń prezesa NFZ - podkreślił minister.

Dodał, że projekty rozporządzeń i zarządzeń są już przygotowywane. - Projekty są ważne i dosyć głębokie, w związku z tym wymagają dużej uwagi przy ich wprowadzaniu - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Fundusz ma od kilku dni nowego prezesa Tadeusza Jędrzejczyka.

- Jesteśmy też w trakcie zmian w samym NFZ, mamy nowego prezesa. Doskonale rozumie on potrzebę wprowadzenia tych zmian i współpracuje z resortem - mówił Arłukowicz.

Arłukowicz pytany o pojawiające się wątpliwości dotyczące finansowania zapowiadanych zmian odparł: - Oczywiście można zaczynać zawsze od dosypania pieniędzy, zaś ja jestem zwolennikiem zwiększania finansowania tylko i wyłącznie w systemie motywacyjnym i przy szczelnie zbudowanym systemie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH