PAP/Rynek Zdrowia | 20-05-2011 10:30

Arłukowicz nie chce zastąpić Ewy Kopacz, chce namawiać do refundacji in vitro

Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek (20 maja), że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro. Arłukowicz zapewnia, że "nie czyha" na stanowisko minister zdrowia Ewy Kopacz.

Arłukowicz był pytany przez dziennikarzy, czy Ewa Kopacz jest dobrym ministrem zdrowia. - Różnimy się w kilku poglądach - odpowiedział polityk, ale - jak zaznaczył - te różnice nie uniemożliwiają wspólnej dyskusji. Jak zapewnił, "nie czyha" na stanowisko minister Kopacz.

Bartosz Arłukowicz zamierza namawiać PO do poparcia refundacji in vitro. W pierwszej kolejności jednak - jak podkreślił - należy uregulować prawnie procedurę in vitro.

- Jestem wielkim zwolennikiem regulacji prawnych w sprawie in vitro, bo dzisiaj in vitro w Polsce jest, ale problem polega na tym, że nie ma regulacji prawnych, które określają jakość i sposób przeprowadzania tego zabiegu - mówił minister.

- Ludzie mają prawo mieć dostęp do nowoczesnych procedur medycznych, oczywiście, że będę przekonywał (do refundacji in vitro), ale ważniejsze jest, abyśmy to uregulowali w ogóle prawnie, potem rozmawiali o refundacji - powiedział Arłukowicz.

Projektami w sprawie in vitro zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja. Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne. Zostały one zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS).

Podkomisja zarekomendowała na początku lutego odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Piechy. Zdecydowała natomiast, że projektem podstawowym, na którym będzie pracować zostanie projekt Kidawy-Błońskiej.