Arłukowicz: mamy plan B na wypadek niepodpisania umów przez POZ

W powiatach, w których po nowym roku nieczynne będą przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentów POZ będą mogły przyjmować izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe oraz podmioty świadczące nocną i świąteczną opiekę lekarską - powiedział we wtorek (23 grudnia) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że NFZ za taka wizytę zapłaci 45 zł.

W poniedziałek fiaskiem zakończyła się kolejna runda rozmów pomiędzy resorem zdrowia a przedstawicielami środowiska lekarzy ws. zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 2015 r.

We wtorek (23 grudnia) podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia Arłukowicz przypomniał, że od października takich spotkań było kilkanaście. Ocenił, że środowisko lekarzy jest w tej sprawie podzielone.

Minister: jeśli PZ zamknie drzwi przychodni...
- Wyczuwam taką intencję braku porozumienia ze strony Porozumienia Zielonogórskiego choć podkreślam - jesteśmy w dalszym ciągu otwarci na rozmowy - dodał minister. Poinformował, że rozmowy będą kontynuowane, choć w jego ocenie odbywa się w ich trakcie "narastający festiwal żądań". - Mam wrażenie, że tutaj nie ma woli porozumienia - dodał Arłukowicz.

W związku z tym minister postanowił wdrożyć "plan B". Jak powiedział, prezes NFZ opublikuje odpowiednie zarządzenia, które pozwolą, by wszystkie izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR-y) mogły przyjmować pacjentów z powiatów, w których "Porozumienie Zielonogórskie zamknie drzwi przychodni". Dodał, że NFZ za taka wizytę zapłaci 45 zł.

Zapowiedział, że zwiększone ma być także finansowanie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej adekwatnie do większej liczby godzin pracy, jeśli te placówki będą przyjmowały pacjentów, którzy powinni zgłosić się do lekarza POZ.

Minister zapewnił, że jeśli "PZ zamknie drzwi swoich przychodni", pacjenci będą mogli korzystać z innych placówek w tym rejonie, które podpisały kontrakt z NFZ.

Resort upubliczni wykazy placówek
Przypomniał, że każdy pacjent ma prawo trzy razy w roku bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego. Zapowiedział też, że jeśli któreś placówki będą zamknięte w nowym roku, to resort upubliczni ich wykaz, a także listę przychodni, które podpisały kontrakty z NFZ.

Dodał, że w NFZ powstanie infolinia, gdzie pacjenci będą mogli uzyskać informacje, które przychodnie pracują w sposób niezakłócony. Wyraził przekonanie, że informacje o tych żądaniach, które stawiają liderzy PZ w trakcie negocjacji, nie docierają do "zwykłych ciężko pracujących lekarzy" i zaapelował do nich o podpisywanie umów na przyszły rok.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH