Arłukowicz: bezpieczeństwo zarodków warunkiem udziału kliniki w programie in vitro

Do programu zdrowotnego, w ramach którego refundowane będzie in vitro, będą mogły przystąpić tylko te kliniki, które zagwarantują bezpieczeństwo zarodków - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia zapłodnienia metodą in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Jak podkreślił minister Bartosz Arłukowicz celem tego projektu jest zagwarantowanie równego dostępu do in vitro. Minister dodał, że program umożliwi monitoring jakości wykonywania tej metody zapłodnienia, a także zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentów i zarodków.

- W resorcie zdrowia prowadzonych jest kilkanaście różnych programów zdrowotnych. Od wielu lat wydawane są na to setki milionów złotych. Jeżeli dzisiaj słyszę, że ktoś proponuje, żeby program zdrowotny oddać do Trybunału Konstytucyjnego, to musi oddać do Trybunału Konstytucyjnego program zdrowotny leczenia AIDS, hemofilii - powiedział Arłukowicz w środę (24 października ) w TVN24.

Dodał, że ''wszyscy ci, którzy chcą oddać do Trybunału Konstytucyjnego program zdrowotny niech się zastanowią nad tym, że chcą oddać do Trybunału Konstytucyjnego 15 tys. ludzi, którzy oczekują na in vitro".

Odniósł się w ten sposób do stanowiska PiS, według którego kwestia in vitro powinna być uregulowana w ustawie. Jeśli tak się nie stanie, PiS zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzone inną drogą. Także zdaniem konstytucjonalistów in vitro powinna opisywać ustawa.

W poniedziałek (22 października) premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność.

Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu - od lipca do końca 2013 r. - to ok. 50 mln zł. W następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa. Premier zapowiedział, że dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która ma powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu.

Podstawą prawną umożliwiającą tworzenie programów zdrowotnych jest art. 48 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z tą ustawą programy zdrowotne mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować ministrowie, jednostki samorządu terytorialnego lub NFZ. Program zdrowotny może być realizowany w okresie jednego roku albo wielu lat. Projekt programu opiniuje AOTM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH