Arłukowicz: będą głębokie zmiany w ustawie o konsultantach krajowych

Przystępujemy do głębokich zmian w ustawie o konsultantach krajowych; musimy zadbać o to, by konsultant, który wpływa m.in. na wycenę procedur leczniczych w NFZ i tworzone prawo, mógł wykonywać swe obowiązki w sposób przejrzysty - zapowiedział we wtorek (28 sierpnia) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Ta zapowiedź to pokłosie odwołania w zeszłym tygodniu konsultanta krajowego ds. okulistyki, prof. Jerzego Szaflika.

Resort zdrowia informował wówczas, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prywatnej klinice okulistycznej należącej do prof. Szaflika - Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie

We wtorek (28 sierpnia) wieczorem minister Arłukowicz tłumaczył w telewizji TVP Info, że chodzi mu o bezpieczeństwo i równe traktowanie pacjentów.

Równy dostęp do przeszczepów

- Jeśli zasady w Polsce i w Europie są jasno opisane, jeśli Poltransplant (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji - PAP) prowadzi listę pacjentów oczekujących na przeszczepy (tylko na przeszczep rogówki w Polsce oczekuje ponad 3 tys. ludzi, w samej Warszawie ponad tysiąc), to ja muszę dbać o to, żeby dostęp do tego przeszczepu był równy, żeby nie było tak, że w klinice prywatnej, dlatego że kogoś na to stać, można było przeszczepić szybciej i poza kolejnością - tłumaczył minister Arłukowicz.

Podkreślił, że jako minister zdrowia musi dbać o to, żeby zasady były przestrzegane, niezależnie od pozycji zawodowej czy społecznej, jaką zajmuje człowiek, który jest właścicielem kliniki, w której przeprowadza się takie zabiegi.

- I na tym rola Ministerstwa Zdrowia się kończy. Ja muszę taką sprawę przekazać odpowiednim instytucjom po to, aby ją dokładnie wyjaśnić - zaznaczył odnosząc się do uwag o nadaniu sprawie rozgłosu.

- Mamy oświadczenie i wyjaśnienia pana profesora złożone do resortu, w których jasno potwierdza to, o czym mówię. Nie odważyłbym się mówić o jakichś podejrzeniach czy informacjach, których nie jestem pewny. Zaś przyczyn tego zjawiska będą szukać prokuratura i CBA. Ja chcę powiedzieć jasno: kiedyś trzeba było to przerwać - stwierdził minister.

Wątpliwości ministra

Dodał, iż ma wrażenie, że ministerstwo "obnażyło pewien temat tabu".

- To przeszczepianie rogówek w prywatnej klinice pana profesora trwa od lat. Tam przeszczepiono kilkadziesiąt rogówek pacjentom, którzy za to płacili pieniądze, omijali kolejkę, nie byli zgłaszani do Poltransplantu. Ja się nie mogę na to zgodzić - przekonywał minister.

Przypomniał, że prof. Jerzy Szaflik nie został pozbawiony prawa wykonywania zawodu, może dalej pracować.

- Ja podjąłem decyzję, tak naprawdę tę najważniejszą, dotyczącą bycia konsultantem krajowym. Bo jeżeli ktoś jest konsultantem krajowym, ma pilnować przestrzegania procedur i standardów, to nie może sam pozostawiać nawet cienia wątpliwości co do jakości swojej pracy, a takie wątpliwości się pojawiły - dowodził Bartosz Arłukowicz.

Konflikt interesów

W jego ocenie w ta sytuacja pozwoliła dostrzec pewne luki prawne dotyczące funkcjonowania konsultantów krajowych. Zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia przystąpi do głębokich zmian w ustawie o konsultantach krajowych.

- Musimy zadbać o to, by konsultant krajowy, który wpływa na wysokości wyceny procedur w NFZ, wpływa na tworzone prawo, który decyduje o liczbie specjalizacji, mógł uczestniczyć w tym systemie w sposób przejrzysty - mówił Arłukowicz. - Wiemy, że z tym obecnie są pewne problemy. Jest tajemnicą poliszynela zdarzający się w pewnych przypadkach konflikt interesów.

Były konsultant odwołał się od decyzji ministra do sądu pracy. Z wyjaśnienień jakie przekazał m.in. mediom wynikało, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie wykonano 3 przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. Jak podkreślił, fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu.

Na wstępnym etapie źródła zbliżone do sprawy informowały, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep.

W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach.

SLD broni, PiS chce pytać

Prof. Jerzy Szaflik informował, że Centrum "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie. Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było - jak to określił - niedopatrzeniem administracyjnym, dodał też, że nie on jest dyrektorem Centrum "Laser".

Resort odwołując konsultanta krajowego nie uniknął niezręczności. Dziennik Rzeczpospolita napisał, że zarzuty które przesądziły o odwołaniu prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska konsultanta badali urzędnicy departamentu podległego wiceministrowi zdrowia Igorowi Radziewiczowi-Winnickiemu. Na stanowisko po zdymisjonowanym konsultancie został wskazany prof. Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, u którego staż odbywał właśnie obecny wiceminister.

Te podane przez prasę okoliczności odwołania konsultanta krajowego - bez względu na spekulatywny charakter medialnych doniesień - były przedmiotem interpelacji poselskiej posła SLD Jacka Czerniaka. 

We wtorek (28 sierpnia) SLD złożyło wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, z udziałem Arłukowicza, w sprawie odwołania Szaflika.

Sojusz chce bronić prof. Szaflika, który - w opinii posłów tego klubu - został odwołany zbyt wcześnie, a CBA w ogóle nie wszczęło śledztwa w tej sprawie. Z kolei przewodniczący Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister zdrowia odpowiedział na pytanie dot. okoliczności odwołania prof. Szaflika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH