Arłukowicz: Radziwiłł pokazał Polkom gest Kozakiewicza W ocenie Arłukowicza prof. Chazan dał się poznać jako lekarz, który nie pomaga pacjentkom skorzystać z przysługujących im praw Fot. PTWP

Zatrudnianie prof. Bogdana Chazana jako doradcy ds. standardów opieki okołoporodowej to "czysty absurd". Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pokazuje w ten sposób Polkom gest Kozakiewicza - mówili we wtorek (28 lutego) politycy PO.

Minister zdrowia powołał zespół ds. opracowania projektu standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej, których podstawą mają być obecne regulacje. Przewodniczącą zespołu została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, w jego składzie jest także m.in. prof. Bogdan Chazan z Poradni Zdrowego Rodzicielstwa.

Prof. Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny - w wyniku decyzji prezydent Warszawy - po głośnej sprawie pacjentki, której odmówił legalnej aborcji mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, powołując się na klauzulę sumienia. Nie wskazał też kobiecie, choć zobowiązywały go do tego przepisy, innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Odwołał się od tej decyzji do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że zatrudnianie prof. Chazana jako doradcy ds. standardów opieki okołoporodowej to "czysty absurd". Jak mówił, prof. Chazan dał się poznać jako lekarz, który nie pomaga pacjentkom skorzystać z przysługujących im praw.

- Minister Radziwiłł zatrudniając czy prosząc prof. Chazana o pomoc pokazuje wszystkim Polkom gest Kozakiewicza. To bardzo symboliczny element walki ministra Radziwiłła z kobietami - powiedział Arłukowicz. Według niego, walka ta rozpoczęła się od likwidacji programu refundacji in vitro, poprzez próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej, a potem próby "zniesienia standardów opieki okołoporodowej".

- Trzeba zadać ministrowi Radziwiłłowi pytanie, po co znosił te standardy, żeby je potem budować z prof. Chazanem? I jakie to mają być standardy: oparte o encyklikę czy encyklopedię? - mówił poseł PO. Według niego "kobiety muszą powiedzieć dość zakusom ministra Radziwiłła, który skupiony jest na ideologii".

Zdaniem posłanki PO Moniki Wielichowskiej fakt, iż "minister ideologii Konstanty Radziwiłł wraz z doktorem Chazanem będą uczyć Polki, jak mają rodzić" oznacza, że "zagrożone jest bezpieczeństwo przyszłych matek".

W piątek opublikowano zarządzenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dot. powołania zespołu, który ma opracować projekt rozporządzenia ws. standardów organizacyjnych opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Podstawą prac zespołu będzie aktualne rozporządzenie ws. standardów opieki okołoporodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH