Argument trafny, chybiona polemika...

Ze zdziwieniem, ale i z uśmiechem przeczytałem tekst "Chybiony argument o braku konsultacji" Krzysztofa Tuczapskiego. Ze zdziwieniem, bo nie znalazłem nigdzie informacji o tym, że mój szanowny oponent jest rzecznikiem minister zdrowia, ani też jej wysokim urzędnikiem - pisze doc. dr Ireneusz Kwiatkowski z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. - Z uśmiechem, bo podobnie jak w poprzednich dwóch tekstach polemicznych, również w tym tekście, mój polemista ma niby coś do powiedzenia, ale nie jest mi wiadomo, o co mu rzeczywiście chodzi.

A więc po kolei. Po pierwsze, K. Tuczapski twierdzi, że wielokrotnie z nim polemizowałem na temat zmian własnościowych szpitali i sytuacji ochrony zdrowia. Nie wiem jednak, czy dwie moje polemiki z szanownym, wysoce utytułowanym Krzysztofem Tuczapskim, określone przez niego jako wielokrotne, uznać sobie mogę za pochwałę i zaszczyt, czy też mój adwersarz myli mnie z kimś innym lub mija się z prawdą. No, bo jak sądzę dwie polemiki, to przecież nie jest wielokrotne polemizowanie.

Nie mogę też podzielić poglądu autora polemiki o tym, że projekt ustawy o działalności leczniczej, który znajduje się w sejmie – „jest na końcowym etapie dyskusji w sejmowej Komisji Zdrowia, nie jest doskonały, bo żaden akt prawny doskonały być nie może, ale stwarza realne podstawy, i nadzieje na rzeczywistą naprawę systemu ochrony zdrowia w Polsce”.

Projekt tej ustawy skierowany do sejmu, nad którym pracują posłowie, można, delikatnie mówiąc, nazwać knotem legislacyjnym. Świadczą o tym, zawarte na prawie 400 stronach uwagi i propozycje świadczeniodawców, ich organizacji, związków zawodowych pracowników ochrony zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Pracodawców RP, rektorów uczelni medycznych, ministrów, wojewodów i starostów – z danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia – oraz bogate pokłosie grudniowego wysłuchania publicznego.

Pracodawcy RP, do których odwołuje się wybiórczo K.Tuczapski, swoje stanowisko do projektu ustawy o działalności leczniczej zaprezentowali na 8 stronach tekstu. Na wstępie stwierdzili, że „projekt ustawy o działalności leczniczej jest niezrozumiały, chaotyczny i nie zawiera najbardziej pożądanych z punktu widzenia świadczeniodawców zmian”.

OPZZ i Federacja Związków Zawodowych Ochrony Zdrowia pisze do minister zdrowia, w podsumowaniu uwag, że „projekt w obecnej wersji jest nie do przyjęcia i wymaga poważnej korekty merytorycznej oraz rozstrzygnięć kontrowersyjnych kierunków projektowanych rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia”.

Grupa Nowy Szpital Sp. z o.o. ze Szczecina, w swojej opinii końcowej stwierdza, że „projektowane przepisy rażą zarówno wewnętrzną niespójnością jak i niespójnością z obowiązującymi już regulacjami prawnymi”. Przytoczone przykłady, to tyko kropelki, w morzu negatywnych opinii, uwag i propozycji, do projektu ustawy o działalności leczniczej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH