Aplikacja internetowa, która ułatwia kontrolę astmy

Prosta i bezpłatna aplikacja internetowa MojaAstma, która angażuje pacjenta z astmą w terapię i zwiększa kontrolę nad nią, jest już dostępna w Polsce. Można z niej korzystać poprzez jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu. Możliwe jest też pobranie aplikacji na telefony komórkowe.

- Jest to nowy program dla chorych na astmę, którzy chcą czuć się lepiej. Mamy dowody na to, że korzystanie z tej strony autentycznie przekłada się na poprawę stanu zdrowia pacjentów - ocenia prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który jest jednym z ekspertów odpowiedzialnych za stworzenie polskiej wersji programu i nadzoruje jego wdrażanie.

Aplikacja ma pomóc pacjentom m.in. lepiej przestrzegać zaleceń lekarskich odnośnie regularnego stosowania wziewnych leków steroidowych, będących standardem w terapii astmy. Regularne, codzienne stosowanie tych preparatów pozwala nie tylko zapobiec uciążliwym objawom astmy, jak kaszel i świszczący oddech, ale też zaostrzeniom choroby wymagającym hospitalizacji oraz jej odległym skutkom. Specjalista przypomniał, że chorzy na astmę, którzy stosują leki steroidowe, mają pięć razy niższe ryzyko zawału serca niż ci, którzy ich nie stosują.
 
Tymczasem z analizy danych pozyskanych przy pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że już po 12 miesiącach terapię niektórymi wziewnymi lekami kontynuowało mniej niż 10 proc. pacjentów. W przypadku innych leków odsetek był nieco wyższy i wyniósł 15 procent.
 
Zaprojektowany w programie Test Kontroli Astmy składa się z pięciu prostych punktowanych pytań. Jeśli chory uzyskuje co najmniej 20 punktów to oznacza, że astma jest dobrze kontrolowana. Jeśli punktów jest mało to znak, że dzieje się coś złego. Wtedy pacjent może zadzwonić do lekarza prowadzącego i skonsultować się z nim.

System wyszukuje także informacje o zanieczyszczeniu środowiska czy stężeniu pyłków roślinnych w konkretnych regionach kraju.

Dane zebrane dotychczas w brytyjskiej wersji programu MojaAstma wskazują, że 76 proc. pacjentów, którzy zaczęli z niego korzystać przyznało, że ma dolegliwości związane z chorobą. - Tymczasem w dobrze leczonej astmie pacjent nie powinien mieć objawów (np. nie powinien się budzić w nocy z powodu duszności) i powinien móc prowadzić normalne aktywne życie – tłumaczy prof. Kuna.
 
Program MojaAstma został opracowany przez firmę GlaxoSmithKline przy współpracy specjalistów brytyjskich i polskich. Jest przeznaczony dla wszystkich chorych na astmę, którzy ukończyli 12 lat.
 
Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH