Apelują do premiera o poparcie dyrektywy unijnej ws. wyrobów tytoniowych

W związku z koniecznością zajęcia stanowiska w sprawie zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących wyrobów tytoniowych, eksperci skierowali apel do premiera Tuska o poparcie zapisów dyrektywy.

"Unijna Dyrektywa o Produktach Tytoniowych powstała w odpowiedzi na alarmujące statystyki - palenie tytoniu zabija 700 tys. obywateli Unii Europejskiej rocznie, w tym 70 tys. Polaków. Dyrektywa powstała w oparciu o międzynarodowe standardy i narzędzia zdrowia publicznego, stosowane z sukcesem w wielu krajach na świecie" - napisali w apelu jego autorzy.

Dyrektor Generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Margaret Chan podkreśla, że "powstrzymywanie światowej epidemii palenia tytoniu - stanowiącej w tym stuleciu zagrożenie dla życia miliarda mężczyzn, kobiet i dzieci - to nasz priorytetowy obowiązek. Spożycie tytoniu może na wiele różnych sposobów doprowadzić do śmierci. Dlatego tytoń traktowany jest jako czynnik ryzyka odpowiedzialny za sześć z ośmiu najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Lekarstwem mogącym zwalczyć tę epidemię nie są produkty lecznicze ani szczepionki, lecz wspólne działania podejmowane przez rządy i społeczeństwa całego świata."

Unijna dyrektywa ma na celu uregulowanie produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Zastosowane w niej narzędzia ograniczania popytu mają silne podstawy naukowe i przyczynią się zdecydowanie do zmniejszenia szkodliwej konsumpcji tytoniu - zwracają uwagę specjaliści.

"Oczekujemy, że jako Prezes Rady Ministrów i Premier RP poprze Pan projekt Unijnej Dyrektywy Tytoniowej i udowodni, że interes publiczny jest dla Pana Premiera ważniejszy niż zysk ekonomiczny branży tytoniowej, której produkty prowadzą do chorób, cierpienia i śmierci naszych obywateli" - stwierdzają autorzy apelu.

Pod apelem podpisali się m. in. Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, Partnerstwo "Polska Bez Dymu", Łukasz Balwicki, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych, Partnerstwo "Polska Bez Dymu", prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Konstanty Radziwiłł, prezydent stałego Komitetu Lekarzy Europejskich, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Dorota Kaleta z Zakładu Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Adam Rzeźnicki z Zakładu Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH