Apel minister Kopacz do samorządu pielęgniarskiego ws. mediacji

Apeluję do samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych o podjęcie mediacji w organizacjach pielęgniarek i położnych, celem uzgodnienia jednolitego stanowiska środowiska - pisze minister Ewa Kopacz w liście do prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP).

Minister zdrowia tłumaczy w liście do NRPiP, że resort podjął rozmowy z protestującymi w Sejmie pielęgniarkami i przez cztery dnia trwały intensywne prace, aby w jak najlepszy możliwy sposób chronić prawa pracownicze pielęgniarek i położnych.

Według Ewy Kopacz ministerstwo przedstawiło szereg konkretnych rozwiązań, które były odpowiedzią na zgłoszone postulaty protestujących.

Minister wymienia gwarancję minimum 11-godzinnego nieprzerwanego dobowego odpoczynku, zakaz dyskryminacji pielęgniarki i położnej bez względu na formę wykonywanego zawodu, gwarancję braku możliwości wypowiedzenia pielęgniarce umowy o pracę ze względu na odmowę przejścia na umowę kontraktową, obowiązek ewidencjonowania czasu pracy pielęgniarek i położnych przez kierwonika jednostki oraz obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Pracy i MZ o wszystkich umowach cywilnoprawnych, zawieranych przez kierownika jednostki.

- Ubolewam, że żadna z wymienionych propozycji nie została przyjęta przez przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - pisze Ewa Kopacz w liście do Elżbiety Buczkowskiej, prezes NRPiP .

- Mając na uwadze dobro pacjenta, dbając o jedną z kluczowych grup zawodowych, jakimi są pielęgniarki i położne, niezbędne jest podjęcie dialogu, zmierzającego do zakończenia sztucznych podziałów w zawodzie - dodaje minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH