Apel do resortu zdrowia: zespoły żywieniowe w szpitalach są potrzebne

Specjaliści zajmujący się leczeniem żywieniowym zapewniają, że działania zespołów żywieniowych pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty.

Multimedia

List otwarty

0,05 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

W liście do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza środowiska specjalistów i pacjentów zwracają się o przywrócenie punktów 3 i 4 z paragrafu 5a, (pojawiły się w rozporządzeniu z 15 września 2011 r.), anulowanych w październiku 2012 r. Dotyczyły powołania zespołów żywieniowych w polskich szpitalach, wprowadzając nakazu tworzenia tych struktur.

Cały list obok - do pobrania w fromacie pdf.

''(...) Ta część Rozporządzenia została wstrzymana w roku 2011 na okres 12 miesięcy. Rozporządzenie to nie zostało, niestety, przywrócone w ubiegłym roku i istnieje obawa, że w natłoku spraw może zostać ponownie pominięte również w roku obecnym. Jest faktem bezsprzecznym, że aktywne działania zespołów pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty. Należy dodać, że szpitale są już gotowe na podjęcie pracy w ramach zespołów żywieniowych'' - piszą eksperci.

Wskazują, że w okresie 1 października 2011-marzec 2013 podczas kursów dla zespołów żywieniowych przeszkolono ponad 2100 lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz dietetyków - ich szkolenia zostały potwierdzone stosownym certyfikatami.

Podają też, że z przeprowadzonej w 106 szpitalach ankiety wynika, że w ponad 92 proc. z nich już od dłuższego czasu działają zespoły żywieniowe.

''Tym samym wydaje się, że jesteśmy w pełni przygotowani do spełnienia obietnicy i przywrócenia punktów 3 i 4 §5a. Fakt ten potwierdzają liczne prośby o przywrócenie wspomnianego zapisu nadchodzące ze szpitali w całej Polsce'' - apeluje środowisko.

Wskazuje też, że koniecznym jest jak najszybsze uregulowanie sytuacji dietetyków. W związku z tym specjaliści proszą szefa resortu zdrowia o wsparcie działań ustawodawczych mających na celu zdefiniowanie pozycji tej grupy zawodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH