4 lutego ustanowiony został Światowym Dniem Walki z Rakiem. Już teraz polscy onkolodzy apelują zintensyfikowanie działań na rzecz przygotowania ustawy o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), przewidzianym do realizacji na lata 2016-2030.

"Podejmując owo wyzwanie pamiętać musimy o postulatach zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 roku, w której przede wszystkim apeluje się o zapewnienie równego dostępu obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej, w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć centrów onkologicznych" - przypominają onkolodzy.

"Polska Unia Onkologii, która przez wiele lat aktywnie uczestniczyła w budowaniu koncepcji i wywalczeniu ustawy gwarantującej realizację kończącego się  w roku 2015 NPZChN - deklaruje gotowość do ścisłej, szeroko pojętej współpracy w dążeniu do pilnego utworzenia narodowej strategii walki z chorobami nowotworowymi na najbliższe 20-30 lat, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej" - dodają.

W związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem, obywatele będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań w ramach dni otwartych wybranych ośrodkach onkologicznych na terenie całej Polski. Inicjatywa będzie realizowana w sobotę, 2 lutego w ponad 20 placówkach. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH