Anna Komorowska spotkała się z opiekunami osób niepełnosprawnych

Żona prezydenta Anna Komorowska spotkała się we wtorek z przedstawicielami opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych; zadeklarowała dalsze działania na rzecz uwrażliwiania społeczeństwa na ich problemy.

We wtorkowym (15 kwietnia) spotkaniu wzięły również udział minister Irena Wóycicka oraz doradczyni prezydenta Joanna Staręga-Piasek.

Omówiono codzienne trudności i wyzwania opiekunów oraz zaplanowano kontakty robocze dotyczące poszukiwania rozwiązań problemów opiekunów osób niepełnosprawnych. Jednym z tematów spotkania była także ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która wpłynęła do Kancelarii Prezydenta RP - poinformowano.

Według prezydenckiej kancelarii, podczas spotkania przedstawiciele opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych zwrócili się z prośbą o podpisanie ustawy przez prezydenta, pomimo poczucia, że nie spełnia ona całkowicie ich oczekiwań. Niemal dwa tygodnie przed Sejmem trwał protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy domagali się przywrócenia zasiłków odebranych w ubiegłym roku.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która trafiła już do prezydenta, powstała po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zapisy obowiązującej od zeszłego roku nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, na mocy których część opiekunów straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ustawa stanowi, że opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zaległych pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami (ok. 5,5 tys. zł). Przywrócone zostanie im również prawo do zasiłku, niezależnie od kryterium dochodowego, jednak w wysokości 520 zł - tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed zakwestionowaną nowelizacją. Obecnie jest to 820 zł - takie świadczenie dostają w tej chwili rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Ustawa nie przywraca opiekunom dorosłych niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale wprowadza nowy rodzaj zasiłku przeznaczonego specjalnie dla tej grupy. Z tego powodu opiekunowie, którzy protestowali przed Sejmem uważali, że ustawa nie realizuje wyroku TK.

Jesteśmy gotowi do rozmów i do szukania rozwiązań - powiedziała małżonka prezydenta, cytowana w komunikacie kancelarii.

Komorowska zadeklarowała dalsze działania na rzecz uwrażliwiania społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, m.in. poprzez włączenie do kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Pary Prezydenckiej "Dobry Klimat dla Rodziny" kategorii dotyczącej problemów rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

Kancelaria podkreśliła, że w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się jeszcze jeden wniosek, który odnosi się do różnic w kryteriach przyznawania świadczeń dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Wyrok w tej sprawie wskaże linię orzeczniczą i ewentualne możliwości realizacji postulatów dotyczących dostępu do świadczeń i ich wysokości - zaznaczono.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH