Anestezjolodzy o założeniach do projektu ustawy o POZ Obecnie anestezjolodzy w ramach umów zawartych przez Fundusz ze 185 poradniami leczenia bólu, udzielają świadczeń pacjentom cierpiących na silne i uporczywe dolegliwości bólowe. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wysłał do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo w sprawie założeń do projektu Ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Anestezjolodzy zawarli w nim uwagi do projektu.

Związek Zawodowy Anestezjologów zaznacza, że POZ jest istotnym elementem całego systemu ochrony, którego nie należy wydzielać spośród innych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej. Dlatego też wszystkie zmiany dotyczące organizacji i funkcjonowania POZ powinny być uregulowane tak jak obecnie, czyli na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

ZZA jest też przeciwny zakładanemu wzrostowi poziomu finansowania POZ z 13,5 proc. do 20 proc. wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej. W ocenie anestezjologów, odbędzie się to kosztem innych rodzajów świadczeń. Spowoduje to również ograniczenie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych.

ZZA negatywnie ocenia również tzw. budżet powierzony w ramach, którego lekarze rodzinni będą finansować świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów. Takie rozwiązanie zdaniem anestezjologów ma na celu ograniczenie dostępu pacjentów do lekarzy specjalistów.

Obecnie anestezjolodzy w ramach umów zawartych przez NFZ ze 185 poradniami leczenia bólu udzielają świadczeń pacjentom cierpiących na silne i uporczywe dolegliwości bólowe. Zaprzestanie finansowania tych poradni w ramach bezpośrednich umów z NFZ może spowodować ich likwidację i w konsekwencji ograniczenie dostępu pacjenta do skutecznego leczenia przeciwbólowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH