Anestezjolodzy dyskutują z resortem zdrowia o nowej specjalizacji Fot. archiwum

Związek Zawodowy Anestezjologów rozmawiał z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz ekspertami z zakresu chorób zakaźnych, intensywnej terapii i anestezjologii ws.  kontrowersyjnych aspektów związanych z nową specjalizacją lekarzy tj. intensywną terapią interdyscyplinarną.

Prezes PTAiIT prof. Piotr Knapik wyjaśnił powody krytycznego stanowiska ZG PTAiIT ujęte w uchwale z dnia 31 marca 2015 r. oraz podtrzymał tezy w nim zawarte.

Swoje uwagi przedstawił też prezes Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej prof. Rafał Niżankowski i konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Krzysztof Kusza.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii prof. Stępińska przestawili swoje koncepcje dotyczące specjalizacji. Jedną z nich było utworzenie oddziałów intensywnej terapii z grupami chorych profilowanych w szczególności intensywnej terapii kardiologicznej. W ramach tych oddziałów nie mogłyby być realizowane świadczenia pacjentów np. z urazem wielonarządowym lub powikłaniami po zabiegach operacyjnych.

Prof. Stępińska podkreśliła, że powinno się wprowadzić nowy tryb uzyskania tytułu specjalisty z dziedziny intensywnej terapii na drodze mianowania.

Przedstawiciele MZ oraz prof. Stępińska wyjaśniali też, że docelowym miejscem udzielania świadczeń przez specjalistów z dziedziny intensywnej terapii byłaby praca na oddziałach OIT, lub oddziałach kardiologii, neurologii itp.

Z kolei przewodniczący ZG ZZA Jerzy Wyszumirski wyjaśnił, że w chwili obecnej przy wskaźniku de facto 1,6 ilości łóżek intensywnej terapii w przeliczeniu na 100 łóżek szpitalnych największym problem są niewystarczające środki finansowe przeznaczone na zwiększenie tego wskaźnika i odpowiednie finansowanie terapii na tych łóżkach.

Dodał też, że w związku z uznaniem przez Ministerstwo Zdrowia anestezjologii i intensywnej terapii jako dziedziny priorytetowej znacząco zwiększona została liczba specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii. 

Ekspert zaznaczył również, że przy tworzeniu nowych specjalności lekarskich istotą powinno być dobro pacjenta i zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa a nie ambicje osobiste prowadzące do pozyskiwanie nowych tytułów i nominacji.

- Proponujemy wprowadzenie trzystopniowego systemu opieki nad pacjentem krytycznie zagrożonym - oddział intensywnego nadzoru, oddział intensywnej opieki, oddział intensywnej terapii i odpowiednie finansowanie na każdym poziomie - zaznaczył Wyszumirski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH