Aneksy zamiast nowych kontraktów z NFZ: szansa czy utrwalanie chorego systemu FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Kontraktowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ zostanie przesunięte - z połowy przyszłego roku na 2017 r. Dotychczasowe umowy będą aneksowane. Zapytaliśmy menedżerów zarządzających szpitalami, co sądzą o kolejnym już odłożeniu postępowań konkursowych.

Przypomnijmy, że większość zawartych trzy lata temu umów z NFZ wygasa 30 czerwca 2016 roku. O tym, że kontrakty będą aneksowane, a nowe konkursy zostaną przełożone, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uprzedzał 1 grudnia br., podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Podkreślał, że nowe kontraktowanie ma opierać się na mapach potrzeb zdrowotnych, ale te nie są jeszcze gotowe.

- To, co dziś mamy to jedynie prawie zrealizowaną mapę w onkologii, na finiszu są prace w kardiologii. Liczymy, że na pozostałe uda nam się pozyskać dofinansowanie unijne i też niedługo będziemy o nich mogli mówić - stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Konkursy uzupełniające, czyli jakie?
Minister zdrowia zapewnił jednak, że procedura aneksowania umów nie zamyka możliwości organizowania nowych konkursów uzupełniających, jeżeli jest takie zapotrzebowanie.

Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że konkursy uzupełniające są jakimś rozwiązaniem, ale...

- Na razie niewiele wiemy o kryteriach, które przyjmie płatnik przy rozpisywaniu takich konkursów. Od wielu lat nie mamy zakontraktowanych świadczeń w naszym ośrodku dziennej rehabilitacji ogólnoustrojowej, mimo że są w powiecie tatrzańskim bardzo potrzebne i nikt poza nami takiego zakresu usług nie prowadzi - informuje dyrektor Walendowicz.

- Ten ośrodek to niewykorzystany potencjał naszego szpitala. Od dawna wskazujemy, że ta forma opieki jest tańsza niż hospitalizacja. Nie wiadomo jednak, czy zostanie to uwzględnione w ewentualnym konkursie uzupełniającym - dodaje.

Dyrektor zakopiańskiego szpitala, komentując decyzję o aneksowaniu dotychczasowych umów z NFZ, nie ukrywa obaw.

- Jeśli stawki nie zostaną podniesione, będzie nam coraz trudniej związać koniec z końcem. Od przyszłego roku rośnie płaca minimalna, a tym samym wyższe będą m.in. koszty usług, z których szpitale korzystają w formie outsourcingu. Tymczasem od wielu lat nie zmienia się wartość punktu w aneksowanych umowach - przypomina.

Lepiej później, ale z porządnymi mapami
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu uważa, że jeśli konkursy mają być źle przygotowane i powielać dotychczasowy poziom finansowania, to lepiej, aby zostały przeprowadzone później, a wyceny był bardziej adekwatne do ponoszonych przez placówki kosztów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH