Andrzej Włodarczyk: resort nie planuje zmiany obowiązujących przepisów

Podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy refundacyjnej jest wystarczająca: zabezpiecza ona pacjentom dostęp do niezbędnych leków - stwierdził wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.

Dodał, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami, minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości i konsultantów krajowych może wprowadzić na listę refundacyjną lek stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi.

- Będzie to miało miejsce już w przypadku nowej listy, która zgodnie z ustawą refundacyjną powinna wejść w życie 1 marca. O stosowaniu leków poza wskazaniami rejestracyjnymi muszą decydować eksperci - podkreślił Włodarczyk.

Przypomnijmy, że Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lelarskiej, skierował w tej sprawie list do Bartosza Arłukowicza. - Obecne przepisy sprawiają, że wielu pacjentów nie może skorzystać z refundacji leków, które do tej pory przyjmowali - ocenia prezes NRL.

Rada podkreśla, że przewidziany w podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy refundacyjnej mechanizm umożliwiający objęcie refundacją leku poza zarejestrowanymi wskazaniami medycznymi "jest dalece niewystarczający".

Według NRL "oparcie systemu refundacji leków jedynie na kryteriach zawartych w charakterystyce produktu leczniczego skutkować będzie istotnym ograniczeniem dostępności leków dla wielu ciężko chorych pacjentów".

"Skalę problemu ilustruje m.in. liczba stale napływających i adresowanych do Naczelnej Rady Lekarskiej pism polskich towarzystw naukowych zawierających istotne zastrzeżenia wobec przepisów ustawy refundacyjnej, które uzależniają refundację leku od wskazań rejestracyjnych leku i wskazujących jednostkowo ograniczenia w leczeniu poszczególnych przypadków wynikające z tych przepisów" - czytamy w oświadczeniu NRL.

Rada podkreśla, że zasadniczym postulatem polskich towarzystw naukowych jest, aby uzasadnieniem dla wystawienia recepty refundowanej były nie wskazania rejestracyjne specyfiku, ale aktualny stan wiedzy medycznej. "Niejednokrotnie wskazania rejestracyjne leku nie obejmują wszystkich jego zastosowań, zgodnych z wiedzą i praktyką medyczną" - przypominają lekarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH