
Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski zapowiedział w sobotę, że - jeśli wygra wybory - wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która wprowadzi konkurencję wśród ubezpieczycieli w ochronie zdrowia.
– Kluczem do reformy ochrony zdrowia, spowodowania, że będzie ona przyjazna dla pacjentów, jest wprowadzenie do niej konkurencji. Tę konkurencję należy zacząć wprowadzać od ubezpieczycieli. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, kiedy jeden wielki ubezpieczyciel, czyli NFZ zawiera kontrakty z różnymi podmiotami - państwowymi i prywatnymi – powiedział Olechowski na konferencji prasowej w Warszawie.
Zadeklarował, że jako prezydent wystąpiłby z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.
– Podjąłbym mediacje z partiami politycznymi, szukałbym wyjścia. Możliwe, że partie zgodziłyby się na demonopolizację ubezpieczeń społecznych – mówił.
Według niego, ubezpieczenia muszą być obowiązkowe.
– Wszyscy muszą być ubezpieczeni, tym, których na to nie stać, będzie musiało pomóc państwo. Do tego mogłyby być ubezpieczenia dodatkowe - dzisiaj wiele ludzi ubezpiecza się dodatkowo, ale nie jest to wgrane w system. Państwo musiałoby dbać o jakość polis ubezpieczeniowych, określałoby ich zakres obowiązkowy – tłumaczył kandydat na prezydenta.
Olechowski uważa, że forma własności w służbie zdrowia jest dzisiaj „absolutnie drugorzędna”.
– Najważniejsza jest konkurencja po stronie ubezpieczycieli, którzy będą starali się mieć jak najwięcej klientów, przez co będą starali się również, żeby obsługa w zakładach zdrowia była na dobrym poziomie. Przy konkurujących ubezpieczycielach nie może wystąpić sytuacja, że w Polsce nikt nie tnie ślepej kiszki, bo mu się to nie opłaca. Ubezpieczyciele będą musieli zamówić ileś operacji ślepej kiszki, bo to jest potrzebne pacjentom – snuł rozważania Olechowski.

- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- WT17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych