Andriukaitis w Warszawie: tytoń to zabójca. Zdrowie jest ważniejsze niż zysk! Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia; FOT. PTWP

Unia Europejska musi promować dostęp do dobrej jakości opieki medycznej i współpracować z różnymi sektorami życia publicznego w zakresie wyzwań zdrowotnych. Profilaktyka i ochrona zdrowia to priorytety działań unijnych - powiedział w czwartek (12 maja) w Warszawie Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

O priorytetach Komisji Europejskiej w zakresie zdrowia i ochrony żywności Vytenis Andriukaitis mówił podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: do spraw Unii Europejskiej, zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Unijne priorytety
Andriukaitis podkreślił, że w swoich wytycznych politycznych dla obecnej Komisji Europejskiej jej szef, Jean-Claude Juncker wymienił 10 priorytetów, które zostały dołączone do Unijnej agendy w zakresie wzrostu i zatrudnienia.

Wytyczne te, zdaniem Andriukaitisa wskazują, że UE musi promować dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej, wspomagać reformę systemów zdrowotnych i współpracować w zakresie wyzwań zdrowotnych, z którymi zmagają się państwa członkowskie, w szczególności w zakresie zarządzania systemami ochrony zdrowia.

- Moim celem jest opracowanie planu działań na rzecz tych reform. Na czas sprawowania mandatu wybrałem listę wyzwań, które można podsumować w trzech słowach: profilaktyka, promocja i ochrona zdrowia - podkreślił Andriukaitis.

Zaznaczył, że należy działać biorąc za punkt wyjścia zdrowie publiczne, a dopiero potem system opieki zdrowotnej. Nie można m.in. zapominać o kwestiach, które poprawiają warunki pracy i przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego.

- Wierzę, że bardzo ważna jest zmiana mentalności pracodawców i pracowników, a także warunków pracy, aby stosunkowo zdrowi ludzie pozostali nadal zdrowi - podkreślił Andriukaitis. Przypomniał również, że jednym z celów, do którego zobowiązały się wszystkie państwa unijne, jest przedłużenie zdrowego życia obywateli o dwa lata do roku 2020.

- Jest to śmiały cel, dlatego musimy odpowiedzialnie rozpocząć pracę nad skoordynowanymi działaniami, aby ten cel osiągnąć - podkreślił Andriukaitis.

Przeciwdziałać chorobom
Komisarz zaznaczył również, że jest komisarzem do spraw zdrowia, a nie choroby, dlatego jego celem nie jest zajmowanie się chorobami, ale takie zarządzanie systemami zdrowia, aby to zdrowie obywateli utrzymać.

- Zbyt długo skupialiśmy się na leczeniu, podczas gdy większość chorób naszych obywateli ma związek z alkoholem, tytoniem, brakiem aktywności fizycznej czy złej jakości powietrzem. W tym celu mamy szereg instrumentów, które mogą te czynniki ryzyka wyeliminować. Te działania powinny być wielosektorowe - tłumaczył Andriukaitis.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH