Amnesty International: sprzeciw wobec polskiego stanowiska w ONZ w sprawie aborcji

Sprzeciw naszego kraju w sprawie legalizacji aborcji w krajach rozwijających się oznacza śmierć tysięcy kobiet - podkreślają Amnesty International i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W Nowym Jorku trwa konferencja przeglądowa w sprawie Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. Uczestniczą w niej przedstawiciele polskiego rządu, m.in. szef MSZ Radosław Sikorski i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Stowarzyszenie Amnesty International Polska oraz Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie zgadzają się ze stanowiskiem Polski ws. legalizacji aborcji w krajach rozwijających się. Organizacje podkreślają, że przedstawiciele naszego kraju w swych wypowiedziach na forum międzynarodowym konsekwentnie podkreślają, że ich zdaniem prawa reprodukcyjne i seksualne nie obejmują prawa kobiety do przerwania ciąży.

Dyrektorka AI Draginja Nadażdin, podkreśliła, że istnieje realne niebezpieczeństwo, że uzgodnione przez ponad 200 państw, w tym Polskę, cele rozwojowe nie zostaną w pewnych obszarach zrealizowane. Jej zdaniem, rząd polski w swoich oficjalnych stanowiskach wypowiadanych na forum ONZ nie tylko nie przyczynia się do szybszej realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, ale w pewnych obszarach „utrudnia osiągnięcie zakładanego celu poprzez wygłaszanie stanowiska sprzecznego z unijnymi standardami dotyczącymi praw człowieka”.

– Ma to miejsce w sprawie uznania dostępu do wody pitnej za podstawowe prawo człowieka oraz uznania, że prawa reprodukcyjne człowieka zakładają również dostęp do legalnej aborcji – dodała.

Przewodnicząca Federacji Wanda Nowicka przypomniała, że jednym z Milenijnych Celów Rozwoju jest poprawa opieki zdrowotnej nad matkami, w tym ograniczenie śmiertelności kobiet w okresie ciąży. Podała, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na świecie umiera 350 tys. matek, z czego 13 proc. (około 70 tys.) z powodu nielegalnej, a w związku z tym przeprowadzanej w warunkach urągających wszelkim standardom medycznym, aborcji.

– WHO utrzymuje, że można zapobiec śmierci 70 tys. kobiet, jeśli kraje, w których dochodzi do zgonów kobiet na poważnie podejmą temat aborcji. Milenijny Cel Rozwoju zakłada ograniczenie śmiertelności matek o minimum trzy czwarte do roku 2015 – przekonywała Nowicka.

Jak podkreślała, przedstawiciele delegacji polskiej w swych wypowiedziach na forum międzynarodowym konsekwentnie podkreślają, że ich zdaniem prawa reprodukcyjne i seksualne nie obejmują prawa kobiety do przerwania ciąży.

– Forsują więc, wbrew wszelkiej logice, krajową politykę antyaborcyjną na forum międzynarodowym, gdzie dla ratowania tysięcy kobiet od śmierci konieczne jest szersze spojrzenie na problem aborcji – dodała.

Nowicka zaznaczyła, że sprzeciwiając się poparciu unijnej polityki na rzecz legalizacji aborcji w krajach rozwijających się, Polska niejako zgadza się na śmierć co roku 70 tys. kobiet. Podkreśliła, że rząd polski powinien zdać sobie sprawę, że jako kraj wchodzący w skład UE ma realny wpływ na jej politykę, a więc również na politykę krajów rozwijających się, gdzie sytuacja kobiet i dzieci jest diametralnie różna od sytuacji w Polsce.

W związku z tym Federacja zwróciła się z apelem do minister Ewy Kopacz, współodpowiedzialnej za polskie stanowisko dotyczące globalnej strategii zdrowia kobiet i dzieci, o zmianę dotychczas prezentowanego stanowiska w sprawie dostępu do legalnej aborcji.

Cele rozwoju zostały przyjęte w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 r. Stanowią zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH