Adam Fronczak: kształcenie podyplomowe lekarzy zbyt długie

Długotrwały proces kształcenia podyplomowego, to jedna z zasadniczych przyczyn migracji lekarzy i niedoboru kadr - uważa wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Przedstawiając w Sejmie projekt ustawy o zawodzie lekarza i zawodzie lekarza dentysty Adam Fronczak przekonywał, że projekt jest odpowiedzią na niedobory kadry medycznej, z którymi mamy do czynienia w wielu obszarach.

W jego opinii, jednym z najważniejszych zdiagnozowanych przez nas problemów jest długotrwały proces kształcenia od uzyskania dyplomu wyższej uczelni do uzyskania dyplomu lekarza specjalisty, jest to jedna z zasadniczych przyczyn migracji lekarzy.

– Droga od ukończenia studiów do specjalizacji, zwłaszcza w przypadku tzw. wąskich specjalizacji, trwa często ponad 10 lat, w związku z tym w niektórych dziedzinach mamy specjalistów w wieku ponad 40 lat, tracimy okres zapału i chęci dynamicznego działania, który możemy wykorzystać w pracy zawodowej tych młodych ludzi – podkreślił wiceminister.

Zwrócił także uwagę, że kształcenie specjalistów jest bardzo kosztochłoonne, a ukształtowany specjalista może świadczyć usługi samodzielnie dopiero w wieku ok. 40 lat. Podkreślił, że coraz bardziej widoczne są również deficyt kadry – zwłaszcza wśród lekarzy specjalistów i luka pokoleniowa – ponad 50 proc. lekarzy specjalistów jest w wieku ponad 50 lat.

Projekt likwiduje Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. W związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów.

Wprowadzony ma być również obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów a lekarsko-dentystycznego na IV. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH