ARR: wyższe stawki dopłat w programie "szklanka mleka"

Od roku szkolnego 2011/2012 wzrosły o około 10 proc. stawki dopłat do produktów mleczarskich dostarczanych do szkół w ramach unijnego programu "szklanka mleka''.

Podniesienie stawki dopłat ma zapewnić wyższą opłacalność dostawcom mleka. - Były głosy od niektórych dostawców, że przy obecnie obowiązujących stawkach nie opłaca się dowozić produktów mleczarskich do szkół małych czy oddalonych od np. mleczarni, hurtowni - poinformował Lucjan Zwolak, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego.

Dodał, że niektórzy nawet nosili się z zamiarem rezygnacji z uczestnictwa w tej akcji. Jego zdaniem, podniesienie stawki o 10 proc. powinno poprawić wyniki finansowe dostawców i zapewnić dzieciom dalsze korzystanie z programu. Zaznaczył, że w Polsce akcja prowadzona jest w około 14,5 tys. placówek oświatowych, w tym w około 9,5 tys. szkół podstawowych.

- W sytuacji wzrostu cen produktów mleczarskich, a także wzrostu kosztów transportu, niskie stawki dopłat mogłyby doprowadzić do ograniczenia programu, szczególnie dotyczy to szkół na obszarach wiejskich - tłumaczył wiceprezes. Program "szklanka mleka" dotowany jest z budżetu państwa, dzięki czemu dzieci mogą otrzymywać bezpłatnie produkty mleczarskie.

- Od 2010 roku dzieci piją mleko nie pięć, a trzy razy w tygodniu, natomiast w pozostałe dwa dni dostają do jedzenia owoce i warzywa dostarczane bezpłatnie do szkół w ramach innego unijnego programu "owoce w szkole - stwierdził Zwolak.

Poinformował, że Agencja podsumowuje realizację programu "szklanka mleka" w roku szkolnym 2010/2011. Ze wstępnych rozliczeń wynika, że wykorzystano tylko 90 mln zł ze 118 mln przyznanych na ten cel przez rząd.

Zwolak odniósł się także do październikowego raportu Trybunału Obrachunkowego UE, w którym skrytykowano w nim unijny program "mleko dla szkół", zarzucono mu nieskuteczność i zagrożono likwidacją. Komisja Europejska nie podzieliła opinii Trybunału wskazując, że oprócz aspektów żywieniowych program spełnia też rolę edukacyjną i ma zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia i odżywiania.

Jak przekonywał wiceprezes, zarzuty Trybunału dotyczą całej Unii, a nie Polski, która jest jego liderem. W roku szkolnym 2011/2012 do programu "szklanka mleka" zgłosiło około 12 tys. szkół podstawowych. Udział w programie zadeklarowało około 2,24 mln uczniów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH