AOTMiT: nie zerwaliśmy współpracy z kardiologami w sprawie wycen! Obniżenie wycen procedur w kardiologii inwazyjnej wciąż wzbudza emocje; FOT. PTWP

Projektowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obniżenie wycen niektórych procedur w kardiologii inwazyjnej wciąż wzbudza emocje. Do mediów trafił niedawno komunikat o zerwaniu przez Agencję współpracy z kardiologami. AOTMiT stanowczo temu zaprzecza i zapowiada kolejne konsultacje ze specjalistami.

"AOTMiT zrywając współpracę z kardiologami pozbawił się dostępu do pełnej systemowej wiedzy środowiska kardiologicznego" - czytamy w komunikacie wysłanym do mediów 2 czerwca br. przez jedną z firm public relations.

Nigdy przed nikim nie zamykaliśmy drzwi
"Przedstawiane propozycje wycen opierają się na wycinkowej analizie kosztów, co jest istotnym błędem metodologicznym świadczącym o braku dostępu do całościowej wiedzy (również przez zerwanie współpracy ze środowiskiem kardiologów)" - brzmi fragment informacji przekazanej dziennikarzom przez firmę public relations.

- Nie jest prawdą jakoby eksperci z zakresu kardiologii czy jakieś innej dziedziny medycyny zerwali z nami umowę o współpracy. To są umowy cywilno-prawne zawierane pomiędzy dwoma stronami, czyli ekspertem i prezesem Agencji - informuje nas Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, rzecznik prasowy AOTMiT.

Podkreśla jednocześnie, że w zakresie świadczeń kardiologicznych AOTMiT współpracowała w kilkunastoma ekspertami klinicznymi.

- Dyskutowaliśmy z nimi nasze propozycje, słuchaliśmy ich uwag. Nie wyobrażamy sobie naszej pracy bez udziału ekspertów klinicznych. Nigdy przed nikim nie zamykaliśmy drzwi - zaznacza rzecznik Agencji.

Zwraca uwagę, że wszystkie wyceny Agencji zostały oparte o "rzetelne analizy danych klinicznych i kosztowych".

- Obecnie spotykamy się ogromną falą krytyki pod naszym adresem. Ale liczby mówią same za siebie. Czekamy na konstruktywną dyskusję. Konstruktywną, czyli opartą na twardych faktach, danych kosztowych. Na razie, niestety, jest cała masa medialnej krytyki, bez konkretnych liczb i argumentów, prowadzonej za pośrednictwem gazet, radia i telewizji, a nie przy stole - stwierdza Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska.

Kardiolodzy są gotowi do współpracy
W komunikacie prasowym wypowiadają się znani polscy kardiolodzy, m.in. prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

- Pod koniec roku 2015 mieliśmy okazję nawiązać współpracę z AOTMiT, na zaproszenie Agencji, co odczytaliśmy jako duże wyróżnienie i zaufanie do naszych ekspertów. Zostały powołane grupy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - elektrofizjolodzy, kardiolodzy interwencyjni i inne - informuje prezes PTK.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych