AOTM: negatywne oceny dla samorządowych programów zdrowotnych

Agencja Oceny Technologii Medycznych publikuje trzy kolejne oceny programów zdrowotnych, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Prezes Agencji negatywnie ocenił Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010-2012. Jak wskazuje w ocenie, program jest sformułowany zbyt ogólnie, brakuje sprecyzowania sposobu realizacji poszczególnych celów i zadań. Autorzy projektu nie uściślili też kryteriów umożliwiających ocenę efektywności i stopnia realizacji programu. Nie przedstawiono także zewnętrznej oceny ekspertów z zakresu psychiatrii i zdrowia publicznego.

Podobnie negatywnie oceniony został projekt zdrowotnego programu profilaktycznego „Czynniki chorób cywilizacyjnych“, realizowane przez jedno ze starostw powiatowych. Według Prezesa AOTM, oceniony projekt nie jest skierowany na wybrany, dobrze określony problem zdrowotny. Jego autorzy nie przedstawili celu programu, nie określili, które konkretnie choroby cywilizacyjne ich interesują oraz jakie czynniki ryzyka pragną modyfikować.

Uznania nie znalazł także trzeci projekt. Prezes AOTM uznał, że program zdrowotny „Szczepienia profilaktyczne dzieci przeciwko bakteriom Pneumokoki“ na terenie jednej z gmin jest istotnym problemem zdrowotnym, jednak w projekcie nie przedstawiono żadnych danych epidemiologicznych dotyczących sytuacji w konkretnej gminie objętej projektem.

Agencja przypomina, że celem zamieszczania wydawanych przez AOTM opinii w sprawie samorządowych programów zdrowotnych jest pokazanie, jak poprawnie konstruować wspomniane programy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH