593 placówki utworzą w kraju sieć szpitali. Co obiecuje pacjentom minister? 593 placówki utworzą w kraju sieć szpitali. Fot. archiwum/Szpital Śląski w Cieszynie

Do sieci zostały zakwalifikowane 593 szpitale spośród 912, które miały dotychczas kontraktowane świadczenia w ramach NFZ. Skonsumują one 30 mld 690 mln zł. Największymi jednak beneficjentami nowego rozwiązania będą sami pacjenci - poinformował w środę (28 czerwca) podczas spotkania z dziennikarzami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu wyjaśnił, że kryteria kwalifikacji do Podstawowego Systemu Zabezpieczenia (czyli sieci szpitali) spełniało 565 placówek.

Dyrektorzy oddziałów NFZ, mieli jednak możliwość, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia, dołączenia do sieci strategicznych dla danego regionu placówek, także tych, które początkowo nie dostały się do sieci. W ten sposób, sieć poszerzyła się o kolejnych 28 szpitali. W sumie więc znalazły się w niej 593 szpitale.

Ile łóżek poza siecią
Jednocześnie minister Radziwiłł wyjaśnił, że poza siecią szpitali zostanie 5,15 proc. dotychczas zakontraktowanych łóżek szpitalnych .

W ocenie resortu zdrowia najlepiej sytuację polskich szpitali po tzw. usieciowaniu oddaje właśnie liczba łóżek szpitalnych, które wejdą do PSZ.

Już dziś wiemy, że w sieci znajdą się  145 152 łóżka szpitalne. Poza nią zostanie więc 7 887 dotychczas dostępnych łóżek, czyli tylko 5,15 proc. Jednak - wg koncepcji ministra zdrowia - także placówki z tymi łóżkami będą miały szanse na realizowanie świadczeń w ramach NFZ. Mogą stanąć do konkursów ofert na świadczenia dodatkowe.

- Takie konkursy powinny zostać rozpisane już w drugiej połowie lipca br. - wyjaśnił minister Radziwiłł.

Dodał też, że jeśli do tej pory zakontraktowane świadczenia w NFZ miało 912 szpitali. Poza siecią szpitali pozostanie więc 319 placówek.

- Należy jednak podkreślić, że większość z nich to szpitale jedno- czy dwułóżkowe. Dlatego też w ocenie resortu zdrowia, bardziej wiarygodnie stan szpitalnictwa w Polsce w strukturze sieciowej oddaje liczba zakontraktowanych łóżek - zaznaczył minister Radziwiłł.

MZ: dla sieci nie liczy się właściciel
Jednocześnie minister Radziwiłł ponownie przekonywał, że ustawa o sieci szpitali nie faworyzuje placówek państwowych nad prywatnymi. - Nigdzie w ustawie nie ma mowy o strukturze własnościowej szpitali. Faktem jest jednak, że wśród tych szpitali, które spełniają kryteria wejścia do sieci liczba szpitali publicznych jest bardzo duża - przyznał minister zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH