45-letni kardiolog Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia. Przedstawiamy sylwetkę Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia. Fot. PTWP

We wtorek (9 stycznia br.) w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Nowym ministrem zdrowia został prof. Łukasz Szumowski, zastępując tym samym Konstantego Radziwiłła. Gabinet w nowym składzie ma zebrać się o godz. 13.30.

Nowy minister zdrowia jest kardiologiem-elektrofizjologiem i profesorem nauk medycznych, który swoje zawodowe życie związał z Instytutem Kardiologii w Warszawie.

Prof. Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 r. w Warszawie. Studia medyczne ukończył w roku 1997, w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 - doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2004 do 2011 r. kierował Pracownią Elektrofizjologii, a od 2011 kieruje Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca, utworzoną przez prof. Franciszka Walczaka. Od 21 czerwca 2016 roku jest profesorem nauk medycznych - tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Od 24 listopada 2016 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest współtwórcą - w resorcie nauki - NAWA - Naukowej Agencji Wymiany Akademickiej. Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 3 października 2017 r. Instytucja działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej. Z programów stypendialnych i grantowych NAWA mogą skorzystać studenci, doktoranci, młodzi naukowcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe. 

Pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie rozpoczął już w roku 1998.

Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie-Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Profesor Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka w Warszawie. Jego hobby to żeglarstwo oraz narciarstwo. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

- Dziedziny medyczne to jeden z najważniejszych obszarów zarówno gospodarki, jak i badań, i nauki mający wpływ na innowacje - mówił dla portalu wnp.pl pod koniec kwietnia 2017 r. prof. Szumowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH