4 stycznia zespół NRL ds. zmian ustawy refundacyjnej spotka się z przedstawicielami MZ

Powołany przez Naczelną Radę Lekarską zespół ds. opracowania zmian ustawy refundacyjnej spotka się 4 stycznia z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. O spotkanie 23 grudnia wystąpił prezes NRL.

Jak poinformowała Naczelna Rada Lekarska, minister zdrowia zaprosił członków zespołu na spotkanie 4 stycznia, o godz. 15. Zespół ma opracować propozycje zmian m.in. w ustawie refundacyjnej, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2012 r. Sprzeciw lekarzy budzą m.in. nowe regulacje dotyczące recept na leki refundowane.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, 23 grudnia zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o "jak najszybsze wskazanie terminu i miejsca spotkania". Spotkanie to wynik deklaracji ministra zdrowia z 16 grudnia; wówczas na posiedzeniu NRL zapowiedziano powołanie zespołu w celu przygotowania propozycji zmian przepisów.

Ponadto prezes NRL zwrócił się we wtorek (27 grudnia) w liście do prezesa NFZ o niezwłoczne opracowanie "czytelnych, transparentnych zasad kontroli, których realizacja nie będzie skutkowała narażaniem zarówno kontrolowanych lekarzy, jak i kontrolujących na nieuzasadnione zarzuty przekraczania swoich kompetencji, nieuczciwości lub nierzetelności". Dodał też, że całe środowisko lekarskie czeka na "pilne opracowanie i wdrożenie takich zasad kontroli".

NRL zawiesiła 16 grudnia do najbliższego zjazdu (25 lutego 2012 r.) decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept. Miała to być forma protestu lekarzy przeciwko zbyt restrykcyjnym ich zdaniem karom za błędne wypisanie recepty na lek refundowany oraz przeciwko obciążaniu ich obowiązkiem sprawdzania czy pacjent jest ubezpieczony.

Resort zdrowia wprowadził już nowe przepisy, zgodnie z którymi pisemne oświadczenie pacjenta może być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Ustalono też, że zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i MZ przygotuje wspólnie propozycje zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym.

W wyniku porozumienia NFZ opublikował komunikat ws. interpretacji terminu "udokumentowane względy medyczne", zapisanego w ustawie refundacyjnej jako przesłanka do wypisania recepty finansowanej przez NFZ. Termin ten oznacza wpis lekarza do dokumentacji medycznej szczegółów dotyczących choroby. Ponadto Fundusz wydał komunikat, że pisemne oświadczenie pacjenta może zastąpić dowód ubezpieczenia.

MZ opublikowało także rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, które przewiduje, że lekarz będzie wskazywał na recepcie poziom odpłatności za dany lek; będzie to 100, 50 lub 30 proc. odpłatności. Do tej pory nie było na receptach takich danych. W wyniku porozumienia w rozporządzeniu zapisano, że jeżeli nie zrobi tego lekarz, wówczas aptekarz będzie mógł określić poziom refundacji leku.

Protest ws. recept zamierza kontynuować Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Związek poparła też Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH