24 marca - Światowy Dzień Gruźlicy

Gruźlica płuc – zwana niegdyś „suchotami” lub „chorobą piersiową” przez wieki zabijała miliony ludzi na całym świecie. Dziś, dzięki powszechnie stosownym szczepieniom ochronnym oraz postępowi w medycynie, a przede wszystkim dostępnej diagnostyce, jest wyleczalna.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć , dlatego szczepienia są dla wszystkich ! Ważne, że pacjent ma ogromną szansę powrotu do zdrowia, ale pod warunkiem, że choroba zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i zostanie podjęte leczenie – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Po II wojnie światowej gruźlica była w Polsce jedną z dominujących przyczyn umieralności. Od lat 50. XX wieku po wprowadzeniu obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych wykonywanych powszechnie, zapadalność na tę chorobę spadła w naszym kraju ponad dziesięciokrotnie.

Obecnie na gruźlicę cierpi niewielki odsetek dzieci i młodzieży, jednak najwięcej zachorowań stwierdza się u osób starszych, zwłaszcza po 60. roku życia. Według statystyk na gruźlicę częściej zapadają mężczyźni niż kobiety.

- Gruźlicę wywołuje bakteria - prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory tzw. „prątkujący”, czyli wydalający prątki wraz z kropelkami śluzu podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, głośnego śmiechu, a nawet mówienia. Jeden nieleczony chory może w ten sposób zakazić wiele osób – podkreśla Bożena Janicka.  

W świecie uznano, że gruźlica jest chorobą społeczną, a na jej rozwój w dużej mierze mają wpływ warunki bytowe. Dlatego powszechnie kojarzy się z bezrobociem i ubóstwem, których następstwami są: niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe, sanitarne i przewlekły stres (bakterie łatwiej atakują osłabiony organizm).

Lekarze podkreślają, że do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą, także inne schorzenia, np.: cukrzyca, zakażenie HIV, nowotwory, choroby krwi, schyłkowa niewydolność nerek.

Osoby zaatakowane gruźlicą chudną, mają bladą cerę i podwyższoną temperaturę ciała. Do częstych objawów należą także: nocne poty, stały kaszel (utrzymujący się ponad 3 tygodnie - początkowo suchy, później wilgotny z  odkrztuszaniem), utrata apetytu, szybkie męczenie, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, duszności (pojawiające się w zaawansowanych postaciach choroby).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH