20-lecie medycyny rodzinnej w Polsce; eksperci o potrzebie zmian

Wzmocnienie roli lekarzy rodzinnych w systemie ochrony zdrowia - to postulowany przez ekspertów kierunek reformy niezbędnej m.in. w obliczu starzenia się społeczeństwa. W poniedziałek (19 listopada) odbyło się seminarium z okazji 20-lecia medycyny rodzinnej w Polsce.

"Pacjent, opieka zdrowotna, medycyna rodzinna - równość, jakość i bezpieczeństwo" - pod takim hasłem rozmawiano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie o osiągnięciach tej dziedziny medycyny oraz o wyzwaniach, jakie przed nią stoją.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wójcicka podkreśliła, że lekarze rodzinni otaczają pacjentów opieką holistyczną.

- Dbają nie tylko o pacjentów w chorobie, ale o zdrowie w ogóle - mówiła.

Według niej należy wzmocnić rolę lekarza rodzinnego w całym systemie opieki zdrowotnej. Dodała, że w przygotowywanej przez ministra zdrowia ustawie o zdrowiu publicznym powinno znaleźć się istotne miejsce dla lekarzy rodzinnych.

Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Maciej Godycki-Ćwirko podkreślił, że medycyna rodzinna to unikatowa specjalność, która łączy medycynę ze zdrowiem publicznym. Według niego państwa powinny budować systemy ochrony zdrowia z mocnym fundamentem podstawowej opieki zdrowotnej, a tę tworzą lekarze rodzinni.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki Lidia Gądek przekonywała, że jakość systemu bardziej zależy od stopnia rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej niż wysokości nakładów finansowych.

Dyrektor biura WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w Polsce Paulina Miśkiewicz także przekonywała, że potrzebne są reformy w zakresie zwiększania powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Podkreśliła, że rozwinięta podstawowa opieka zdrowotna jest tak ważna, ponieważ przyczynia się do mniejszej liczby hospitalizacji, wzrostu satysfakcji pacjentów, mniejszego ryzyka uporczywego leczenia, a także jest dostępna blisko domu pacjenta.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł poinformował, że według rejestru mamy w kraju 10 tys. lekarzy rodzinnych aktywnie działających.

- To nadal o połowę za mało, więc trzeba zastanowić się co zrobić, aby tę liczbę zwiększyć. Muszą się poszerzyć kompetencje pod względem kierowania na badania, ponieważ obecne ograniczenie do podstawowych badań nie licuje z godnością lekarza - przekonywał wiceprezes NRL.

Zwrócił też uwagę, na anachroniczny w jego ocenie system finansowania lekarzy rodzinnych, czyli płacenie stawki kapitacyjnej za pacjentów przypisanych do danego lekarza.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz również podkreśliła znaczenie roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia. Według niej jest jeszcze wiele do zrobienia np. w promowaniu jakości leczenia prowadzonego przez lekarzy rodzinnych oraz ich współpracy z lekarzami innych specjalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH