14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy: mamy pierwszą niezakaźną epidemię

Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za pierwszą niezakaźną epidemię.

Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie 285 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie jednak w tak dramatycznym tempie, że Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż w 2030 r. liczba ta wyniesie 438 mln. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie.

Ma to duży związek ze starzeniem się społeczeństw i przejmowaniem przez coraz większe rzesze ludzi stylu życia, który charakteryzuje wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, przewlekły stres. Aż 90 proc. przypadków choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia.

Odzwierciedla to choćby ostatni raport polskiej Koalicji na Rzecz Walki Cukrzycą, z którego wynika, że wskaźnik masy ciała (BMI) statystycznej chorej z cukrzycą w Polsce wynosi 30, co oznacza pierwszy stopień otyłości, a dla statystycznego mężczyzny z cukrzycą wynosi 28, co oznacza nadwagę z zagrożeniem otyłością. U kobiet chorych na cukrzycę częściej niż u panów występuje otyłość olbrzymia – 5 proc. badanych ważyło więcej niż 100 kg, przy średnim wzroście tej grupy 158 cm.

Fakt, że mamy coraz więcej chorych na cukrzycę jest ściśle związany z coraz większą liczbą osób otyłych. Problem ten dotyczy również Polski. Niestety, nasze władze nie prowadzą żadnych działań, które mogłyby pomóc w zahamowaniu epidemii otyłości.

– Przykład wielu krajów zachodnich pokazuje, że w walce z otyłością żadne oddolne inicjatywy nie przyniosą skutku, jeżeli nie jest w nią zaangażowany również rząd, np. poprzez sterowanie podatkami – obciążając większymi żywność mniej zdrową czy wprowadzając przepisy dotyczące zawartości sklepików szkolnych – powiedział PAP diabetolog dr hab. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2,6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH