10 proc. lekarzy rezydentów wypowiedziało opt-out. Resort zdrowia gotowy na rozmowy Według danych na dzień 12 grudnia 2017, klauzulę opt-out wypowiedziało już w Polsce ok. 3,3 tys. rezydentów i lekarzy specjalistów. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 10 proc. lekarzy rezydentów; jeśli chodzi o wszystkich lekarzy skala wynosi ok. 4 proc. - podała w środę (13 grudnia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zwracając się do przedstawicieli rezydentów, zadeklarowała: - Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów.

Środowe posiedzenie sejmowej komisji zdrowia dotyczyło m.in. akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów polegającej na wypowiadaniu klauzul opt-out. Pozwalają one lekarzom pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo (maksymalny tygodniowy wymiar pracy).

Rezydenci protestują w całej Polsce od początku października. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia, skrócenia kolejek i podwyżek wynagrodzeń. Zaczęło się od głodówki - najpierw w Warszawie, potem także i innych dużych miastach. Gdy młodzi lekarze uznali, że akcja "nie zrobiła na rządzących wrażenia", zaczęli rezygnować z dodatkowych dyżurów, czyli z tzw. klauzul opt-out.

Na razie są twarde dane, problemy będą już w styczniu
Józefa Szczurek-Żelazko przedstawiała w trakcie posiedzenia komisji - w imieniu szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła - ''informację w sprawie wypowiadania klauzul opt-out oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom po realizacji wypowiedzianych klauzul''.

Wiceminister podała, że najwięcej wypowiedzeń odnotowano m.in. w woj. dolnośląskim, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu - ponad 70 lekarzy rezydentów oraz w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy - ponad 50 wypowiedzeń klauzuli przez rezydentów.

- Skala zjawiska to od kilku do kilkunastu przypadków (w placówkach - przyp. red.), w niektórych - kilkadziesiąt. Skala to ok. 10 proc., jeśli chodzi o lekarzy rezydentów; ogólnie lekarzy - jest to skala to ok. 4 proc. - podała.

- Z przykrością stwierdzam, że akcja protestacyjna polegająca na wypowiadaniu klauzuli opt-out jest rozwojowa. Według danych na dzień 12 grudnia 2017, tę klauzulę wypowiedziało już w Polsce ok. 3,3 tys. rezydentów i lekarzy specjalistów - informowała Szczurek-Żelazko.

Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL powiedział dziennikarzom, że trudno jednoznacznie ocenić, ile osób wypowiedziało klauzule opt-out. Sprecyzował, że ta liczba stale rośnie i wynosi między 3,5 a 4 tys.

W związku z tym, że w niektórych placówkach klauzulę wypowiedziała znaczna część lekarzy, oznacza to, że od stycznia mogą mieć one problem z obsadą dyżurów.

Dialog jest, czy dopiero będzie?
- Ucieszyły nas słowa premiera Mateusza Morawieckiego w expose, który mówił, że Polacy powinni pracować mniej, powinni pracować bardziej wydajnie, za lepszą stawkę, po to, by mieć więcej czasu dla rodzin - powiedział Jankowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH