Związek Górnośląski apeluje o uhonorowanie dr. Stanisława Sakiela Kierowana przez dr. Stanisława Sakiela placówka medyczna stała się fundamentem do utworzenia w 1998 roku Centrum Leczenia Oparzeń. Fot. Archiwum

W piątą rocznicę śmierci honorowego obywatela miasta Siemianowice Śląskie oraz laureata Nagrody im. Wojciecha Korfantego dr. Stanisława Sakiela, prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki zwrócił się do władz samorządowych Siemianowic o jego uhonorowanie. Proponuje nazwanie jego imieniem stosownego placu lub ulicy w mieście.

Jak przypomina Związek Górnośląski, Stanisław Sakiel urodził się 21 października 1926 roku w Powondeniu na Żmudzi, ukończył gimnazjum w Telszach oraz rozpoczął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu w Kownie.

W roku 1945 jego matka postanowiła z pozostałą przy życiu rodziną repatriować do Polski. Osiadła we Wrocławiu, gdzie Sakiel przyjęty został na drugi rok studiów medycznych i gdzie 19 stycznia 1951 r. otrzymał dyplom lekarza jako absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sakiel nakazem pracy skierowany został 15 maja 1951 r. do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie pracował do 30 kwietnia 1953 r.. W latach 1953-1960 pracował na nowo powstałym oddziale urazowo-ortopedycznym Szpitala Miejskiego nr 4 w Katowicach.

10 listopada 1960 r. Stanisław Sakiel związał się z Siemianowicami Śląskimi. Od tego dnia pełnił funkcję ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego ówczesnego Szpitala Miejskiego nr 2 do chwili, gdy został dyrektorem tej placówki w dniu 1 czerwca 1962 roku. 1 października 1972 r. pełnił funkcję dyrektora ZOZ w Siemianowicach Śląskich.

Kierowana przez dr. Sakiela placówka medyczna stała się fundamentem do utworzenia w 1998 roku Centrum Leczenia Oparzeń, któremu szefował aż do przejścia na emeryturę w roku 2005. Był też do końca życia związany był z Siemianowicami Śląskimi prywatnie. Tu mieszkał ze swoją małżonką Moniką, która wspierała go zarówno rodzinnie, jak i zawodowo, pracując u jego boku jako pielęgniarka przez 35 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH