Zmarła profesor Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog o światowej sławie

8 maja 2017 zmarła prof. Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog światowej sławy, ekspert w badań nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (1962-1982 i 1987-1995). Kierownik Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (1950-1990), laureatka wielu nagród międzynarodowych.

Prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska urodziła się 7 września 1920 w Warszawie. Studiowała medycynę na Uniwersytecie we Lwowie 1938-1939, a następnie w Akademii Medycznej we Frunze.

Po studiach uczyła się w Wydziale Patologii Skóry w Akademii Nauk ZSRR w Leningradzie, a od 1946 roku była asystentem w Klinice Dermatologicznej w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1949 roku otrzymała Stypendium World Health Organization i pracowała jako asystent w University of Pensylwania w Filadelfii.

Rozprawę doktorską pt. "Cechy histologiczne odczynów skórnych na tuberkulinę i wyciągi z prątków gruźlicy" obroniła z wyróżnieniem w 1950 r. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 1951 roku, a tytuł profesora w 1954.

Była laureatką wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym nagrody Roberta Kocha. Otrzymała również Maria Duran Medal, jedno z najbardziej znaczących wyróżnień, którym International Society of Dermatology honoruje się kobiety - liderki światowej dermatologii.

 Jej największe osiągnięcia były związane z badaniami nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Przez wiele lat zajmowała się również badaniami nad patogenezą twardziny i diagnostyką chorób pęcherzowych. Wprowadziła nowe metody diagnostyczne w tych chorobach.

 Była honorowym członkiem 46 Towarzystw Dermatologicznych w różnych krajach.

 Była wychowawcą wielu pokoleń dermatologów-wenerologów, promotorem 69 prac doktorskich, opiekunem 24 prac habilitacyjnych i wychowawcą 15 profesorów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH